چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
خانه / اخبار / اقتصاد معادن و صنایع معدنی / بررسی منابع بودجه نقشه راه معدن و صنایع معدنی ایران و چگونگی محقق شدن آن

بررسی منابع بودجه نقشه راه معدن و صنایع معدنی ایران و چگونگی محقق شدن آن

داریوش اسماعیلی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران در جلسه کمیته اکتشاف خانه معدن ایران با موضوع “بررسی منابع بودجه نقشه راه معدن و صنایع معدنی ایران و چگونگی محقق شدن آن” مطرح کرد:

در بحث های اقتصادی معتقدم که مجبوریم راه تمام دنیا را طی کنیم و راهی که دنیا طی کرده چیزی نیست جز کوچک شدن دولت. دولت باید سیاست ها و چارچوب ها را تعریف، تدوین و ابلاغ نماید و اجرا را به بخش خصوصی واگذار کند.

چاره ای جز تولید نداریم. خدمات هم زمانی رونق پیدا می کند که تولید وجود داشته باشد. باید تلاش کرد سرمایه ها وارد بحث تولید شود.

بیان مقام معظم رهبری در جایگزینی معدن به جای نفت در اقتصاد صحیح است و معتقدم جایگزینی بخش معدن بجای نفت ادعایی کارشناسی شده است. لذا اگر دولت بخش خصوصی را مشتاق به سرمایه گذاری در بخش معدن نماید قطعا شاهد ورود سرمایه ها به این بخش خواهیم بود.

بیش از ۲۱۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد و با ورود به بسیاری از بازارها نظیر سکه و طلا، خودرو و مسکن و حتی دلار، سبب آشفتگی آنها می شود درحالی که نقدینگی می تواند به بخش معدن و صنایع معدنی سوق داده شود.

نظام مهندسی معدن نقش یک مادر را برای تمام تشکل های معدنی دارد و این سازمان می تواند یک رابط میان تشکل های معدنی و دولت و به عبارت دیگر بخش خصوصی و دولت باشد.

اعتقاد به توسعه بخش معدن کشور داریم و در این مسیر باید همکاری میان تشکل های معدن و اتاق بازرگانی و سازمان نظام مهندسی معدن گسترش یابد.

بزرگترین خدمت به بخش معدن کشور ایجاد ارتباط قانونمند و بهبود این روابط می باشد.

امسال به شورای عالی معادن پیشنهاد دادیم تا کارشناسی حقوق دولتی و فرموله کردن آنرا به ما واگذار نمایند. نسخه نهایی آن آماده است و تا هفته آینده به شورای عالی معادن تحویل داده می شود. بدین ترین شاهد الکترونیکی شدن مبحث حقوق دولتی هم خواهیم بود.

گلایه من از تشکل های بخش خصوصی این است که به جز خانه معدن، کمسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران و چند تشکل دیگر، سایر تشکل  درمورد حقوق دولتی اظهار نظر نکردند. متاسفانه روسای سازمان صمت استان ها هم در این باره اظهار نظر نکردند.

باور من بر آن است و تاکید می کنم اگر نقشه راه معدن اجرا شود ۸۰ تا ۸۵ درصد مسائل و مشکلات بخش معدن برطرف خواهد شد. نقشه راه اگرچه در حال اجراست اما این روند اجرایی کمی کند است. 

معدنی ها قطعا نقشه راه را قبول دارند اما چرا مطالبه گر این نقشه راه نیستند؟

محور نقشه راه معدن، بخش خصوصی است و بهتر است دولت و سازمان های دولتی در جایی که بخش خصوصی امکان فعالیت دارد حضور پیدا نکنند.

خانه معدن

حتما ببینید

سهمیه سنگ آهن به فولادسازان براساس ظرفیت تولید

مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: فولاد مبارکه و سایر فولادسازهای کشور با توجه به ظرفیت خطوط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *