دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
خانه / اخبار / معادن وصنایع معدنی فلزی / فلزات گرانبها / نشست مشترک کمیته طلا و نانو فناوری خانه معدن ایران

نشست مشترک کمیته طلا و نانو فناوری خانه معدن ایران

در این نشست که با حضور تعدادی از فعالان و اعضای خانه معدن ایران برگزار شد، کاربردهای نانو ذرات طلا در صنعت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

خانم دکتر کارگر رازی ، عضو محترم کمیته نانوفناوری به عنوان سخنران جلسه، طی ارائه ای در قالب پاورپوینت نانو ذرات طلا را به عنوان کاربرد های جدید طلا در صنعت معرفی کرد و در این خصوص به طور خلاصه چنین توضیح داد:

ذرات طلا در ابعاد نانو واجد خاصیت های فیزیکی و شیمیایی متفاوتی با ذرات با ابعاد بزرگتر دارند و کاربردهای خاصی در صنعت پزشکی دارند.

طلا در ابعاد نانو به رنگهای آبی تا قرمز وجود دارد و براحتی میتواند محلول باشد.

کاربردهای نانوذرات طلا شامل:

ساخت دتکتورها و سنسورها، مصارف پزشکی و دارویی، به عنوان دراگ دلیوری، در صنایع شیشه و فیلترینگ امواج، در زمینه های نانو پوششی شخصی و صنعتی محافظ، در زمینه های تسریع کننده های واکنش و کاتالیزورها، ساخت کامپوزیت های زیستی و سایر کاربردها

مزایای نانو ذرات طلا:

تشخیص زمانی ساده و اثر گذار و به عنوان نانو ذره واکنشگر بسیار سریع

معایب نانوذرات طلا:

سیگنالهای اپتیکی نسبتا ضعیف، سمیت سلولی بلند مدت، بازدهی کم و مباحث اقتصادی.

به طور کلی ساخت نانو ذرات طلا  دارای ارزش افزوده بسیار بالایی نسبت به شمش طلا دارد و اما باید در خصوص زنجیره تامین آن تحقیقات انجام گیرد.

در انتهای جلسه حضار در خصوص این ارائه، سوالاتی ارائه کردند که اهم آنها به شرح زیر می باشد:

نحوه ساخت نانو ذرات طلا و بازار صنعتی نانو ذرات: به دو صورت فیزیکی از طریق خردایش و شیمیایی از طریق انحلال و خود احتراقی انجام می شود. نانو ذرات بازارشان نیز مثل خودشان کوچک ولی ارزشمند است.

وجود نانو ذرات طلا در طبیعت: قطعا وقتی طلا در طبیعت به صورت آزادند و به صورت محلول در جایی راسب گشته، نانو ذرات طلا نیز در محیط وجود دارند کما اینکه در نمونه های سطحی معادن طلا در برخی نقاط با عیارهای کمتر از ۱۰۰ PPB نیز وجود دارد. همینطور طلا در ابعاد نانو در داخل برخی کانی ها نظیر کوارتز محبوس می شود که به آن طلای رفرکتوری می گویند.

نانو مینرال ها: سایر نانو مینرالها نیز در طبیعت وجود دارند. و معادن کشور به طور قطع، غنی از این نانو مینرالها می باشند./خانه معدن ایران

حتما ببینید

فلزی که امریکا بیشتر از طلا می‌خواهد!

چین در زمینه تولید یکی از استراتژیک‌ترین فلزات روی زمین انحصار دارد و واشنگتن برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *