پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹
خانه / اخبار / معادن وصنایع معدنی فلزی / تشکیل جلسه کمیته فلزات رنگین وفرآوری خانه معدن در سازمان زمین شناسی کشور

تشکیل جلسه کمیته فلزات رنگین وفرآوری خانه معدن در سازمان زمین شناسی کشور

کمیته فلزات رنگین وفرآوری خانه معدن ایران به دعوت مدیر اکتشافات سازمان زمین شناسی کشور،در محل سازمان زمین شناسی کشور تشکیل جلسه داد

 این جلسه که به دعوت معاونت اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در محل سازمان برگزار شد،اعضای کمیته فلزات رنگین وفرآوری از توانایی های سازمان در امور اکتشاف و تحقیقات فرآوری در خصوص معادن بازدید کردند.

در ابتدا آقای مهندس رحیمی،رئیس کمیته ضمن معرفی اعضای کمیته، در خصوص اهداف و روند فعالیت های کمیته فلزات رنگین وفرآوری خانه معدن ایران توضیحاتی ارائه نمود.

در ادامه آقای مهندس دری، معاون محترم اکتشاف سازمان، ضمن خوش آمدگویی به میهمانان،  به معرفی بخش تحقیقات و آزمایشگاه فرآوری پرداخت و خاطر نشان کرد که این بخش از سال ۱۳۳۸ تاسیس شده و به تازگی نوسازی و بازسازی گشته است.

آقای دکتر محمدخانی،معاون مدیرکل کانه‌آرایی و فرآوری موادمعدنی معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور  در بخش آزمایشگاه فرآوری نیز ادامه داد که این مدل آزمایشگاه دقیقا بر پایه یک کارخانه فرآوری بزرگ طراحی شده است. یعنی از بخش ورود مواد معدنی به کارخانه که همان سنگ شکن می باشد، با همان تر تیب در این بخش وجود دارد تا مراحل نهایی که سلولهای فلوتاسیون وپرسینگ می باشد.

در این بخش سنگ‌شکن های مختلفی وجود دارد از غلتکی تا فکی و در این مرحله آزمایشاتی انجام میشود که چه نوع  سنگ شکنی کمترین نرمه را در مواجهه با ماده معدنی تولید می کند.

پس از خردایش عملیات دانه بندی انجام می شود و پس از آن مرحله کانی شناسی فرآیند برای نمونه ها در این مرحله انجام می شود و میزان درگیری و روش جداشدن کانی های مختلف بررسی می شود.

انواع روش های جدایش و تغلیظ

شامل انواع روش های ثقلی، روش های مغناطیسی، الکترواستاتیک و در نهایت در صورتی که روش های گفته شده جواب ندهد، روش های فلوتاسیون و هیدرومتالورژی آزمایش می شود.

طبق آنچه که وجود دارد تا کنون ۴۰۰ گزارش مربوط به تحقیقات فرآوری در کشور انجام شده است.

خدماتی که بخش می توان برای حوزه معدن انجام دهد شامل موارد زیر است:
• طراحی کارخانه تغلیظ
• بررسی طراحی کارخانه های موجود و بهینه سازی
• بررسی امکان بازیافت پسماندهای معدنی و صنعتی
• رصد، مطالعه، و تحلیل زمینه های مرتبط با سرمایه گذاری های جدید در صنایع معدنی
• برگزاری همایش های مرتبط


پیشنهادهای همکاری که وجود دارد به شرح زیر می باشد:
• آموزش در زمینه ارتقاء توان عملیاتی معدنکاران کشور
• استفاده از زیر ساخت آزمایشگاه و پایلوت فرآوری و آزمایشگاه شیمی سازمان جهت خدمات به معدنکاران
• همکاری در زمینه پنل های تخصصی
• استفاده از ظرفیت طرفین در ارتباط با توسعه دانش فنی و تولید بسته های سرمایه گذاری

در ادامه جلسه، آقای مهندس دری گفت باید توانایی های سازمان زمین شناسی از طریق خانه معدن ایران به گوش فعالین معدنی برسد.

در ادامه، آقای مهندس جعفری به معرفی بخش ژئوفیزیک سازمان پرداخت و گفت اولین بار این بخش با آمریکایی ها شروع به برداشت های با فاصله ۷ کیلومتری کرد. انواع روش های ژئوفیزیکی شامل مقاومت ویژه الکتریکی، پلاریزاسیون القایی، مغناطیس سنجی، الکترو مغناطیس، چاهپیمایی و گرانی سنجی و جی پی آر در این بخش انجام می شود و آماده همکاری با بخش خصوصی می باشد.

ادامه بازدید مربوط به کارخانه فرآوری پایلوت بود که با ۵ تن خوراک میتواند نتایج را به صورت کامل در اختیار استفاده کننده بگذارد.

تمامی مراحل یک کارخانه در این واحد وجود دارد. این در حالی است که مرکز تحقیقات فراوری کرج نیاز به ۵۰ تن ماده اولیه دارد.

در انتهای جلسه مهندس رحیمی ضمن تشکر از سازمان زمین شناسی با اشاره به اینکه نیم نسلی فاصله بین سازمان زمین شناسی و معدنکاران افتاده است گفت امیدواریم روزی برسد همچنین واحد پایلوتی حتی ۱۰ دقیقه هم بیکار نباشد چرا که کشور ما نیاز شدیدی به مطالعات پیش فراوری جهت اتخاذ تصمیمات درست و غیر تقلیدی در خصوص فرآوری دارد. و این پتانسیل باید شناخته شود.

جامعه ی معدنی باید بداند طی ۶۰ سال فعالیت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور پابه‌پای فعالیت‌های اکتشافی ،مطالعات آزمایشگاه فرآوری و کانه‌آرایی نیز انجام داده واستحصال عناصر نادر خاکی از مونازیت مروست، بازیابی سولفات پتاسیم وسدیم از آلونیت تایکند، بررسی پتانسیل بهره‌برداری از فسفات‌های کم عیار، بررسی پتانسیل‌های استحصال طلا از ذخایر طلا، مس‌های رسوبی از ذخایر اکسیدی مس و مطالعه پتانسیل بهره‌برداری از ذخایر سرب و روی به عنوان پروژه‌های شاخص مدیریت کانه‌آرایی و فرآوری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور است./ خانه معدن

حتما ببینید

سیاست یک بام و دو هوای هند در بازارهای صادراتی ورق

درحالیکه هندی ها پیشنهادهای خود برای ورق گرم را در آسیا بدلائلی چون پائین آمدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *