چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
خانه / اخبار / گزارش و گفت‌وگو / واکاوی اهداف کمی ایمیدرو در نقشه راه معدن وصنایع معدنی
واکاوی اهداف کمی ایمیدرو در نقشه راه معدن وصنایع معدنی

واکاوی اهداف کمی ایمیدرو در نقشه راه معدن وصنایع معدنی

نشست کمیته اکتشاف خانه معدن ایران با موضوع  واکاوی اهداف کمی ایمیدرو در نقشه راه معدن وصنایع معدنی برگزار شد.

در ابتدای جلسه مهندس بهرامن رییس خانه معدن ایران با اشاره به نتایج سلسله جلسات این چنینی، در خصوص اکتشاف یکی از بزرگترین معضلات  مرتبط با بخش معدن کشور را قابلیت تفسیر به رای قوانین دانست. به طوری که در بسیاری از شرایط متولی میتواند به خود اجازه دهد که تفسیر دلخواه از قانون داشته باشد.

در ادامه دکتر شعبانی با اشاره به خلاصه ای از مباحث جلسه قبلی در خصوص سازمان زمین شناسی گفت در این جلسه قرار است اهداف کمی سازمان ایمیدرو مورد بررسی قرار گیرد. از جمله اینکه آقای دکتر غریب پور در مصاحبه های اخیر خود گفته که ۵۷ درصد از ماموریت های ایمیدرو در نقشه راه محقق شده است. و ۳۳ مورد از ۷۷ مورد نقشه راه با ایمیدرو بوده است.

خلاصی از دفتر برنامه ریزی ایمیدرو نیز با اشاره به خلاصه ای از روند مصوب شدن نقشه راه معدن گفت، تا سال ،۱۴۰۰ ۱۴۵ ،هدف برای ایمیدرو تعریف شده است که هر ماه روند پیشرفت کارهای مربوطه پایش می شود و ۵۷ درصد ماموریت ها محقق شده است. بحث نقشه راه، بخش زیادی از آن مربوط به آموزش و پژوهش و زیر ساخت است. دفاتری مثل صندوق بیمه، مرکز تحقیقات و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، همه راه خود را در این نقشه دارند. یکسری از برنامه ها قابلیت عملیاتی ندارد مثلا یوزانس که متاسفانه به روابط بین المللی مربوط است.

در تدوین نقشه راه، با بسیاری از انجمن ها همکاری شد و فراخوان نیز داده شده است.

حمایت از استارتاپ های معدنی، افزایش سرمایه صندوق، بهبود ساختار نیروی انسانی، و حتی میزان و تعداد بیمه نامه های صادره از ماموریت های صندوق بیمه در نقشه راه است و همه در این راه پایش می شود.

در خصوص مرکز تحقیقات و صندوق بیمه، اینکه چه خروجی برای آنها تصور می کنیم چیزی نمیتوانیم بگوییم اما ارتقا در کیفیت خدمات باید طبق نقشه راه افزایش داشته باشد که دارد. همچنین تمرکز دیگر ایمیدرو در بحث آموزش و پژوهش است.

در ادامه مهندس بهرامن در خصوص نقش صندوق بیمه گفت نقش صندوق بیمه بیشتر در خصوص توان اعطای تسهیلات تعریف شده است. البته موارد دیگری نیز دیده شده است اما در بحث اکتشاف که مربوط به جلسه امروز است نمیگنجد. مهندس بهرامن همچنین درخصوص فرایند استفاده از خدمات صندوق بیمه توضیحاتی ارائه کرد و گفت قبلا در بخش صندوق همه کارها کاملا سلیقه ای بوده اما اکنون شرایط کاملا تغییر کرده و ساختار آن بر اساس رشد سرمایه آن تعریف می شود.

خانم فرهمند نیز از ایمیدرو، افزود از ۱۴۵ هدف تعریف شده ۸ هدف مستقیما به معاونت اکتشاف ایمیدرو مربوط است که از جمله آنها پروژه اکتشاف ساغند است.

در ادامه مهندس اصغر زاده نیز گفت: به طور کلی سه هدف عمده برای ایمیدرو تعریف شده است اولی شامل پهنه ها می باشد. دومی خروجی حاصله از پهنه هاست و سومی اکتشافات حین استخراج در واحدهای زیر نظر است.

مجموع پهنه هایی که به ایمیدرو سپرده شده ۶۵۰ هزار کیلومتر مربع است که ۶۰ هزار کیلومتر مربع آن مربوط به کنسرسیوم اکتشاف پایاست.

قرار است همه پهنه ها تا اخر سال ۹۸ آزاد شود و همه دستگاه ها باید طبق برنامه پیش بروند و تاکنون نیز حتی از برنامه جلوتر هستند.

تا الان ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع آزاد شده است و بقیه آن هم تا آخر اسفند آزاد خواهد شد. حدود ۴۰۰ محدوده امیدبخش شناسایی شده است که از این میزان تا امروز حدود ۴۰ محدوده پروانه گرفته است. یعنی حدود ۱۰ درصد. در بحث پروانه ها و معادن نیز، اکنون ایمیدرو معدنی ندارد که اکتشافات تکمیلی در آن انجام نشود.

از وظایفی که از ماخواسته شده است و ما مصمم هستیم که انجام شود این است که هر موقعی که محدوده ای یا پروانه ای مشتری دارد باید حتما در قالب مزایده واگذار شود. الان هیچ معدنی در دست خودمان نداریم . محدوده های اکتشافی نیز یک تعدادی فراخوان شده و تعداد دیگری نیز در دست فراخوان برای مزایده است. به طور کلی سیاست ایمیدرو برون سپاری و آوت سورسینگ است.

سیاست ما تولید اطلاعات در پهنه ها، تلفیق اطلاعات و واگذاری آنهاست.

 دکتر شعبانی در ادامه، نقشه راه را مبنی بر استفاده ایمیدرو از روشهای نوین در اکتشاف با عقد قرارداد با موسسه های پژوهشی و دانشگاه ها خواند در ادامه اصغرزاده اینطور توضیح داد که سازمان زمین شناسی  فنلاند و دانشگاه بریتیش کلمبیا برای عقد قرارداد حاضر شده بودند اما با اعمال تحریم ها رفتند. در بحث دانشگاه های داخلی نیز با اکثر دانشگاه ها قرار داد داریم مثلا دانشگاه صنعتی امیرکبیر(پلی تکنیک تهران) برای دعوت از استادان خارجی و دانشگاه تهران برای دعوت از استادان داخلی همکار ی میکنند.

در مورد ابزار های حفاری تفاهم نامه ای بسته شده است که مدل دستگاه هایی که حفاری عمیق انجام می دهند تهیه و تامین مالی شوند. البته بحث توانمند سازی تولید داخلی به شرط رضایت مصرف کننده نیز مطرح شده است. همچنین در مباحث آموزشی اصلا محدودیتی نداریم و هر انجمنی پیشنهاد دهد بررسی می کنیم. در مورد ذخایر پنهان ، پیشنهاد های مربوط به پژوهشکده سازمان زمین شناسی داده شده است و در حال بررسی هستیم که اعتباری بالغ بر ۸۵ میلیارد لازم دارد. با سازمان زمین شناسی نیز در حال همکاری هستیم اما راهکار تبادل مالی مستقیمی وجود ندارد. در مورد استفاده از پهباد ها مشکلاتی داریم از جمله اینکه استفاده از پهباد در کشورهای دیگر مستلزم گرفتن گواهی نامه و مجوز پرواز است و در ایران این امکان وجود ندارد.

یکی از حضار نیز در خصوص دیده شدن مباحث فنی مشاوران و آموزش و توانمند سازی مهندسان مشاور نیز پیشنهادهایی ارائه کرد که آقای اصغر زاده با بیان اینکه این موضوع برای ایمیدرو نیز اهمیت دارد گفت ایمیدرو آماده است تا نظرات جامعه مهندسان مشاور را در خصوص ارتقای فنی آنها بررسی نماید. وی گفت یکی از معضلات ایمیدرو بحث مدیریت_پروژه است و البته ما مدیریت پروژه را شروع کرده ایم و برنامه های آن برای مدیران را انجام داده ایم./ خانه معدن

حتما ببینید

سهمیه سنگ آهن به فولادسازان براساس ظرفیت تولید

مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: فولاد مبارکه و سایر فولادسازهای کشور با توجه به ظرفیت خطوط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *