چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
خانه / اخبار / گزارش و گفت‌وگو / لازمه توسعه اقتصادی، تفکر مدیریت استراتژیک است
مهندس نوریان مدیر عامل چادرملو

لازمه توسعه اقتصادی، تفکر مدیریت استراتژیک است

هم‌زمان با برگزاری دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد مهندس محمود نوریان مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در گفتگویی در خصوص خودکفایی در صنعت فولاد و اینکه چه تاثیری در کاهش ارزبری در این صنعت خواهد داشت گفت؟

موضوع خودکفایی دغدغه‌ای است که سال‌هاست در کشور ما مطرح می‌شود و هر از گاهی تبلیغات آن گسترده‌تر می‌گردد. به اعتقاد من خودکفایی این نیست که ما از صفر تا صد یک محصول را خودمان تولید کنیم، هیچ کشور پیشرفته‌ای هم با این تفکر رشد نکرده که همه‌چیز را خودشان باید تولید کنند بلکه مسئله مهم این است که چگونه از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بالقوه خودمان به بهترین وجه استفاده کنیم، این ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها تنها مواد اولیه و تکنولوژی نیست بلکه مسئله مهم‌تر مدیریت توسعه‌بخشی و ارزش‌آفرینی در حوزه‌های مختلف اقتصادی با نگاه واقع‌بینانه به قابلیت‌ها است.


وی افزود: هر منطقه از جهان دارای ویژگی‌های اقلیمی، منابع طبیعی و ظرفیت‌های علمی و فرهنگی و قابلیت‌های اجتماعی و انسانی خاصی است که متناسب با آن بر روی تولیدات موردنیاز جامعه متمرکز می‌شوند. اینکه انتظار داشته باشیم همه‌چیز را خودمان تولید کنیم امری غیرواقعی و اصولاً ناشدنی است مهم این است که ما بتوانیم در خصوص برخی «کالاهای استراتژیک»، از جمله فولاد وابستگی خود را کاهش و یا قطع کنیم. این مهم تا حدودی در کشور ما رخ داده و ظرفیت تولید فولاد کشور تا حد نیاز تکمیل شده البته برخی محصولات خاص فولادی را قادر به تولید نیستیم حتی اگر توان تولید هم داشته باشیم شاید در شرایط فعلی صرفه اقتصادی نداشته باشد که سرمایه سنگینی برای راه‌اندازی خطوط تولید آن هزینه کنیم درحالی‌که مصرف انبوه در کشور نداریم.


از مهم‌ترین نکاتی که در مورد خودکفایی باید بدان توجه کرد، تکنولوژی و منابع مالی است. در خصوص تکنولوژی باید گفت که کشوری که می‌‌خواهد سیاست خودکفایی را دنبال کند، باید از صنایع مادر و بالادستی قوی برخوردار باشد تا بتواند کالاهای سرمایه‌‌ای و استراتژیک را تولید کند و از طرفی در کنار دانش فنی از تفکر و اندیشه مدیریت توسعه برخوردار باشد در غیر این صورت امکان رقابت را از دست می‌دهد. کشورهای توسعه‌یافته اقتصادی بیش از هر چیز بر نیازسنجی جامعه تمرکز دارند و به دنبال تولیدی می‌روند که مصرف‌کننده را اقناع کنند و الزاماً خود تامین کننده مواد اولیه نیستند بلکه با ایجاد ارزش جدید در محصولات وارداتی علاوه بر تامین نیاز مصرف‌کننده کالاهای سرمایه‌ای تولید می‌کنند. مدیران اقتصادی کشورهای توسعه‌یافته در کنار مهارت‌های فنی و تخصصی از هنر بکار گیری مطلوب شاخص‌های رشد و توسعه از جمله، سرمایه‌های مالی و انسانی، خلاقیت و نوآوری و جسارت و ریسک‌پذیری نیز برخوردار هستند. ممکن است دانشگاه‌های ما افراد متخصص و ماهر را تربیت کنند و سالانه مقالات علمی و پژوهش‌های کاربردی بسیاری تولید کنند اما این شرط کافی برای توسعه نیست. بلکه باید مدیران و هدایتگرانی تربیت شوند که بتوانند از این ظرفیت‌ها به نحو شایسته استفاده کنند.
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو تاکید کرد ایران دارای منابع غنی معدنی است و باید از این سرمایه بزرگ بهترین بهره‌برداری را نماید. در بسیاری موارد این مواد همچون سنگ‌آهن در چرخه تولید داخل کشور فرآوری می‌شوند و به محصولات نهایی تبدیل می‌گردند؛ اما چنانچه مازاد تولید مواد اولیه داشته باشیم (سنگ‌آهن) با عیار پائین که برای واحدهای فرآوری مقرون‌به‌صرفه و یا قابل‌استفاده نباشند باید از ظرفیت صادرات آن استفاده کنیم تا حداقل برای کشور ارزآوری داشته باشد.


وی افزود: چادرملو چند سالی است که بر روی تکمیل زنجیره تولید متمرکز شده و با ساخت و بهره‌برداری از واحدهای فرآوری و تولید محصولات فولادی، سنگ‌آهن صادر نمی‌کند چون معتقدیم که باید در محصولات اولیه ایجاد ارزش کنیم اما اینکه مدام گفته می‌شود خام فروشی نکنیم، من هم موافقم اما باید تعریف تخصصی و فنی از واژه خام فروشی داشته باشیم. اولاً سنگ‌آهن دانه‌بندی خام نیست و یک مرحله فرایند تولید را سپری کرده ثانیاً برخی سنگ‌های صادراتی که از سوی بسیاری از معادن کوچک تولید می‌شوند به دلیل پائین بودن عیار قابل‌استفاده در داخل کشور نیستند طبیعی که باید صادر شوند و نباید با وضع عوارض سنگین جلو درآمدزایی این معادن را بگیریم.


نوریان همچنین در خصوص ظرفیت تولید فولاد کشور گفت: در حال حاضر ما بیش از نیاز داخلی تولید فولاد داریم که بخشی از آن صادر می‌شود اما معتقدم رشد صنایع فولادی متوازن نبوده و کمتر سرمایه‌گذاری در زمینه استخراج و تولید سنگ‌آهن شده است و تمایل سرمایه‌گذاران بیشتر در زمینه تولید محصولات نهایی است که از سود بیشتری برخوردار است. متاسفانه برخی تولیدکنندگان فولاد انتظار دارند شرکت‌های معدنی فقط سنگ‌آهن تولید کنند و وارد فاز فولادسازی نشوند. درحالی‌که این حق هر سرمایه‌گذاری است که برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی خود واحدهای پائین‌دستی را نیز ایجاد کند که کاملاً با سیاست‌های کلی نظام منطبق است، فولادسازان هم می‌توانند برای تضمین تامین مواد اولیه خود در معادن سرمایه‌گذاری کنند؛ و این نه‌تنها منافاتی با توسعه‌یافتگی ندارد بلکه جلوی انحصار را می‌گیرد.


مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در خصوص جشنواره بومی‌سازی نیز افزود: این‌گونه جشنواره‌ها در صورت برنامه‌ریزی صحیح و هدفمند می‌تواند محمل مناسبی برای تبادل توانمندی‌های تولیدکنندگان محصول و قطعات صنعتی، شرکت‌های دانش‌بنیان و صاحبان ایده و نوآوران با نیازهای صنعت کشور باشد. چنانچه شرکت چادرملو با اعتقاد راسخ به محقق کردن اهداف و آرمان توسعه‌یافتگی با به‌کارگیری توان متخصصان داخل کشور گام‌های بلندی برای کاهش هزینه‌های ناشی از واردات قطعات و قطع وابستگی برداشته است.
این شرکت با اتخاذ تدابیر مناسب و با تلاش شبانه‌روزی متخصصین داخلی، در جهت رفع مشکلات پیش رو ناشی از تحریم‌های اقتصادی و کمبود قطعات، تاکنون بیش از ۱۲ هزار قطعه صنعتی موردنیاز خود را با بهره‌گیری از توان و تخصص تولیدکنندگان داخلی بومی‌سازی کرده است.


وی گفت: این شرکت با برقراری ارتباط تنگاتنگ با مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها و اساتید و مخترعان کشور، در پی حمایت از ایده‌ها و نوآوری‌ها با اتکا به شرکت‌های دانش‌بنیان و توجه به ظرفیت‌های داخلی برای افزایش و بهبود فرآیند تولید و ارتقا و بهره‌وری خطوط تولید، به اهداف بسیار مهمی در مجتمع‌های معدنی و صنعتی نایل گردیده است. به‌طوری‌که تاکنون بیش از ۵۱ پروژه تحقیقاتی در مجتمع معدنی چادرملو اجرا و به اتمام رسیده و ۴ پروژه در دست اقدام می‌باشد و در عین حال این شرکت با تکمیل و نوسازی ناوگان معدن و هوشمندسازی عملیات معدنی موفق شد کل عملیات معدنی شامل باطله برداری و استخراج سنگ‌آهن را از ۱۹ میلیون تن در سال ۱۳۸۳ به بیش از ۹۰ میلیون تن در حال حاضر افزایش دهد.


نوریان افزود: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در این جشنواره حضوری فعال دارد و لیست نیازمندی‌های فناورانه و تجهیزاتی را که تاکنون و از طریق ساخت داخل تامین نشده را نیز جهت مهندسی معکوس و بومی‌سازی تهیه و در اختیار شرکت‌های سازنده قرار می‌دهد تا در صورت امکان ساخت، به این شرکت مراجعه و نسبت به ساخت آن‌ها اقدام نمایند.

جهت دانلود فابل pdf گفت و گو اینجا کلیک نمایید

حتما ببینید

سهمیه سنگ آهن به فولادسازان براساس ظرفیت تولید

مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: فولاد مبارکه و سایر فولادسازهای کشور با توجه به ظرفیت خطوط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *