چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
خانه / اخبار / گزارش و گفت‌وگو / در بحث بومی‌سازی تجهیزات فرآوری دستاوردهای خوبی داشته‌ایم
وفایی‌فرد مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مود معدنی ایران ب

در بحث بومی‌سازی تجهیزات فرآوری دستاوردهای خوبی داشته‌ایم

در گفت‌وگو با وفایی‌فرد مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مود معدنی ایران بررسی شد

نقش R&D درپیشرفت صنایع بسیار چشم‌گیر است، امروز آنقدر در صنایع و معادن دنیا رقابت زیاد است که این شرکت‌ها به واسطه پژوهش و توسعه‌ای که انجام می‌دهند و خود را Hi-Tech نگه می‌دارند موفق شده اند در این عرصه باقی بمانند.
مرکز تحقیقات فرآوری مود معدنی ایران یکی از مراکز مهم تحقیقاتی وابسته به ایمیدرو است که نقش اساسی در توسعه معادن و صنایع معدنی کشور داشته است در این شماره ماهنامه توسعه معادن گفت و گوی اختصاصی با مدیر عامل این مرکز داشته ایم که در ادامعه مطالعه می نمایید.

لطفا در ابتدا خودتان را معرفی کنید.

مجید وفایی‌فرد هستم، مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، نزدیک به دو سال است در این مرکز فعالیت می‌کنم و حدود ۱۸ سال سابقه فعالیت در بخش معدن و صنایع معدنی دارم. در صندوق بیمه معادن، ایمیدرو در بخش مدیریت معادن و در بخش خصوصی سوابق فعالیت‌های معدنی داشته‌ام.


مرکز تحقیقات فرآوری ایران را جهت آشنایی بیشتر خوانندگان معرفی نمایید؟

مرکز تحقیقات فرآوری، با هدف انجام خدمات آزمایشگاهی و پایلوت در بخش فرآوری و مطالعات و تحقیقات فرآوری از سال ۶۷ شروع به فعالیت کرده است، آزمایشگاه‌های این مرکز در سال ۸۴ راه‌اندازی شد و پایلوت نیز در سال ۸۶ راه‌اندازی گردید و ما درکل خدمات آزمایشگاهی، فرآوری و پایلوت و پژوهش و توسعه فناوری در این حوزه را ارایه می‌دهیم.

آیا در همه مواد معدنی فعالیت دارید؟

ما جزء معدود مراکز آزمایشگاه‌های تخصصی هستیم که در همه زمینه‌های مواد معدنی کار می‌کنیم؛ مثلا برخی موسسات بین‌المللی مثل SGA آلمان صرفا در زنجیره آهن و فولاد کار می‌کند اما ما در تمام مواد معدنی فلزی و غیرفلزی در بخش فرآوری و انجام مطالعات پژوهشگاهی کاربردی در حوزه فرآوری نظیر آنالیز و شناسایی نمونه تا مرحله آزمایشگاهی، طراحی و ساخت پایلوت ورود کرده‌ایم. ما جزء معدود مراکز تحقیقاتی هستیم که هم بخش آزمایشگاهی مجهز و هم بخش آنالیز قوی داریم، یعنی بخش سرویس سنتر این مرکز خیلی از تجهیزات آزمایشگاهی منحصربه‌فرد دارد مثلا دستگاه ماکروپروپ که ما تنها مجموعه‌ای در ایران هستیم که این دستگاه را دارد. بخش تحقیق این مرکز در بخش فرآوری و پایلوت و تجهیزات آزمایشگاهی، در خاورمیانه منحصربه‌فرد و مجهزاست و این وجه تمایز این مرکز است که در مواد معدنی مختلف کار می‌کنیم و هم بخش‌های آنالیز و فرآوری، بخش پایلوت و بخش کارگاه ساخت در کنار هم هستند.
ضمنا یک بخش محیط زیستی در کنار این‌ها داریم که بر روی تمام آلاینده‌ها پایش انجام می‌دهد و گواهی سطح ۳ سلامت داریم که بالاترین سطح پایش آلاینده‌هاست. ما خدمات زیست‌محیطی هم به صنایع معدنی ارایه می‌دهیم.
مجوزهای جدیدی مثل جواز و پروانه پژوهش و فنی و مهندسی نیز کسب کرده‌ایم. معمولا ما در رنکینگ معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری که بالاترین مرجعی است که آزمایشگاه‌های کل کشور را در همه رشته‌ها پایش می‌کند، رتبه ۱ تا ۵ را در طی این ده سال حفظ کرده‌ایم. درواقع در بین صدها مرکز آزمایشگاهی و تحقیقاتی از لحاظ خدمات آزمایشگاهی، مشتری مداری، به لحاظ صحت و دقت و ارتباط شبکه‌ای ما این رتبه را حفظ کرده‌ایم. امسال هم توانسته‌ایم از بین چندین مرکز رتبه پنجم را به دست آوریم.


نظرتان در موردبحث فرآوری و پیشرفت آن در کشور چیست؟


کار فرآوری انصافا در ایران نسبتا خوب پیش رفته است و ما کارخانه‌هایی داریم که بخش خصوصی خود طراحی و ساخته‌اند، ولی خوب قطعا به لحاظ High-tech بودن و خود تجهیزات به‌خصوص در بحث آنالیز نیاز است که خیلی بیشتر کار شود، ولی در مواد مصرفی و بخشی از ساخت کارخانه‌ها به‌صورت EPC نسبتا بومی‌سازی خوبی داشته‌ایم و بخش کاری در این حوزه را تعمیق داده‌ایم. واقعیت این است که در زمینه تجهیزات پیشرفته نیاز به کار بیشتراست.


آیا بخش معدن توانسته با فن‌آوری‌های نوین و انقلاب صنعتی چهارم خودش را همراه کند؟
به نظر من در خیلی جاها شناخته شده است اما هنوز زمان می‌خواهد به مرحله عمل دربیاید؛ مثلا هنوز ایده‌های زیادی که به‌صورت صنعتی با طی فرآیند تجاری‌سازی در الگوهای متداول جهانی نظیر مدل گلدسمیت و … وارد صنعت شود نداریم و هنوز خیلی کار داریم. به نظر من حمایتی هم باید از سوی دولت و سازمان‌های توسعه‌ای انجام شود.


همیشه می‌گویند صنعت خیلی بخش پژوهشی را جدی نمی‌گیرد، نظر شما چیست؟

ما سعی کردیم ارتباط را با دانشگاه‌ها و درواقع مراکز تحقیقاتی ایجاد کنیم. سال گذشته از دانشگاه‌هایی که رشته فرآوری دارند خواستیم که یک نماینده معرفی کنند و مجمع نمایندگان دانشگاه‌ها ایجاد کردیم و انتخابات انجام دادیم و یک نفر به‌عنوان عضو کمیته آموزش و پژوهش ما در مرکز انتخاب شد و جلساتی هم برگزار می‌شود.
به نظر من دانشگاه هم باید آن پویایی لازم را داشته باشد و منتظر نباشند فقط صنعت با آن‌ها ارتباط برقرار کند. ما در قالب طرح حمایت از پایان‌نامه‌های پژوهشی از سال ۹۳ تاکنون، بیش از ۴۰۰ پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکترا که از طریق ایمیدرو حمایت مالی شده بود را ساپورت کرده‌ایم.
در بخش آنالیز و انجام تست‌های فرآوری در مرکز بوده و خدمات را در اختیار آن‌ها قرار دادیم تا بتوانند تست‌ها را انجام دهند. در بخش توسعه ارتباطات نیز طی یک سال گذشته ۵ تفاهم‌نامه همکاری با مرکز منعقد گردیده است.

جهت دانلود فابل pdf گفت و گو اینجا کلیک نمایید

حتما ببینید

سهمیه سنگ آهن به فولادسازان براساس ظرفیت تولید

مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: فولاد مبارکه و سایر فولادسازهای کشور با توجه به ظرفیت خطوط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *