چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
خانه / اخبار / معادن وصنایع معدنی فلزی / سرب و روی / نامه تشکل‌های معدنی و صنفی سرب و روی ایران به وزیر صمت
لغو عوارض صادراتی کنسانتره‌های صادراتی سرب و روی

نامه تشکل‌های معدنی و صنفی سرب و روی ایران به وزیر صمت

جناب آقای دکتر رحمانی
وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت
موضوع: لغو عوارض صادراتی کنسانتره‌های صادراتی سرب و روی
با سلام و تحیات؛
احتراما، به استحضار می‌رساند؛ به یمن وجود وسایل ارتباط‌جمعی متنوع و ازجمله رسانه‌های متعدد فعال در فضای مجازی این امکان فراهم گردیده که مسئولین محترم به‌طور مرتب و مستمر در جریان پیامدهای مثبت و منفی وضع مقررات و اخذ تصمیمات، مجلس، دولت و دیگر نهادهای حاکمیتی بر زندگی و کسب‌وکار و تولید و تجارت معدنکاران و صنعتگران قرار داشته باشند لذا از ذکر جزییات و تصدیق وقت جنابعالی خودداری می‌نماییم.
متاسفانه در حالی که دولت محترم و ملت ایثارگر و خداجوی ایران اسلامی، فلج‌کننده‌ترین تحریم‌ها را به‌ویژه در ابعاد اقتصادی با همه دشواری آن تحمل می‌نمایند شاهد برخی تصمیم‌گیری‌های غیر کارشناسی در داخل میهن می‌باشیم.
صدور مقرره شماره ۶۵۴۲/م/ص مورخ ۲۶/۰۶/ ۹۶ مبنی بر اخذ عوارض ۲۰ درصدی از صادرات کنسانتره‌های سرب و روی ازجمله این تصمیمات مخالف با اقتصاد مقاومتی و قانون رفع موانع تولید است.
علی‌هذا وظیفه خود می‌دانیم پیرو جلسات و مکاتبات قبلی بار دیگر به عرض برسانیم ما فعالان عرصه معدنکاری کشور که در طول چند دهه اخیر یعنی همه سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در بخش معدن مشغول خدمت بوده‌ایم و اصطلاحا موی خود را در آسیاب معدن سپید کرده‌ایم به شما اطمینان می‌دهیم که عرایض و تصدیعات‌مان از سر خیرخواهی برای کل کشور است، نه منفعت‌جویی برای بنگاه‌های کوچک و متوسط اقتصادی خودمان. حقیقتا اجرای این دستور در همین دوماهه اجرایی شدن تاثیر منفی بر تولید و اشتغال داشته و واحدها تنها به استناد قول و قرارهای مسئولین برای حذف و تجدیدنظر در عوارض صادراتی منتظر مانده، چشم به اقدامات آن جناب دارند. لذا تشکل‌های معدنی امضا و ارسال‌کننده این نامه ضمن تشکر از همدلی و همراهی معاونت محترم امور معادن و صنایع معدنی، جناب آقای دکتر سرقینی و مدیرکل محترم دفتر صنایع معدنی، جناب آقای مهندس امیری که در چند ماه اخیر در مورد این موضوع خاص یعنی برقراری عوارض بر صادرات کنسانتره سرب و روی به درد دل‌های ما گوش دادند و اجازه ندادند در این وضعیت بحرانی امیدمان به یاس تبدیل گردد اعلام می‌داریم که
در آخرین تلاش‌ها و دیدارهایی که با همه دست‌اندرکاران و ازجمله سروران فوق الاشاره داشتیم برای ما معلوم و بر همه دست‌اندرکاران صنعت نیز آشکار گردیده که این عوارض در رابطه با کنسانتره های سولفوره سرب و روی صرفا مانع تولید حتی در حد تولید فعلی و عدم توسعه واحدها خواهد بود و درنهایت نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. لذا دستور درخواست لغو آن را از آن مقام محترم استدعا داریم.

بهرام شکوری؛ کمیسیون معادن اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران
علی سه دهی؛ انجمن صنفی کارفرمایی معدنکاران سرب و روی ایران
حسن حسینقلی؛ اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های صنایع و معادن سرب و روی ایران
یوسف مرادلو؛ انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران

حتما ببینید

تقاضای فولاد در منطقه خاورمیانه

امیررضا سلیمانی نسبکارشناس ارشد گروه مطالعات اقتصادی فولاد تکنیک پیش‌بینی اکثر کارشناسان صنعت فولاد حاکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *