پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹
خانه / محتوی اختصاصی ماهنامه توسعه معادن / گزارش اختصاصی ماهنامه توسعه معادن / بخش معدن نیازمند امنیت و آرامش برای ادامه کار است
پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات معدن، راه‌سازی و صنایع وابسته (ایران کان‌مین ۲۰۱۹)

بخش معدن نیازمند امنیت و آرامش برای ادامه کار است

پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات معدن، راه‌سازی و صنایع وابسته (ایران کان‌مین ۲۰۱۹) در تاریخ ۹ تا ۱۲ آبان ماه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران به مدت ۴ روز برگزار شد. این نمایشگاه با مشارکت خانه‌معدن ایران، شرکت پالار سامانه، شرکت آلمانی IMAG و با همکاری شبکه معدن ایران با حضور گسترده شرکت‌کنندگان داخلی و خارجی برپا شد.
در آیین گشایش این نمایشگاه از تمبر اختصاصی خانه معدن رونمایی شد. در حاشیه این نمایشگاه‌ پنل‌های تخصصی با حضور فعالین این بخش برگزار گردید.

عوارض صادراتی را بر اساس دستور وزیر پایش می‌کنیم

جعفر سرقینی؛ معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در آیین افتتاح پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات معدن، راه‌سازی و صنایع وابسته (ایران کان‌مین ۲۰۱۹) اظهار کرد: امسال شاهد رشد تولید و صادرات در بخش معدن و صنایع معدنی کشور بوده‌ایم.
سرقینی افزود: در ۲۰ سال پیش شاید معدنی حرفی برای گفتن نداشت اما در حال حاضر نه‌تنها نیاز داخل را تامین می‌کند بلکه با صادرات، کمک‌رسان سایر بخش‌ها و صنایع است.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: حتی با وجود تحریم‌ها صادرات مواد معدنی و محصولات صنایع معدنی نسبت به سال‌های ۹۶ و ۹۷ افزایش یافته است.
وی در ادامه گفت: فولاد خام در ۶ ماه نخست امسال ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن تولید داشته است که بر همین اساس احتمال دستیابی به تولید ۲۸ میلیون تن فولاد خام تا پایان سال بسیار زیاد است.
سرقینی با اشاره با آمار صادرات فولاد بیان کرد: صادرات فولاد تاکنون ۶ میلیون تن بوده که امیدواریم این رقم تا پایان سال به ۱۲ میلیون تن برسد.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت با اشاره به عوارض صادراتی گفت: عوارض صادراتی را در ماه‌های مهر و آبان بر اساس دستور وزیر پایش می‌کنیم و نتایج آن را ارایه خواهیم کرد تا تصمیم‌های جدید متناسب با این اطلاعات گرفته شود که در این بین از نظرات تشکل‌ها نیز جویا می‌شویم.
وی هزینه سرمایه‌گذاری در اکتشاف را زیاد دانست و افزود: استانداردهای بین‌المللی در این حوزه نشان می‌دهد که در بخش معدن کمترین سرمایه‌گذاری را انجام داده‌ایم، البته کارهای زیربنایی در حوزه اکتشاف از سوی سازمان زمین‌شناسی و ایمیدرو در حال انجام است.
سرقینی عنوان کرد: ارزبری تولید در صنعت فولاد در هر تن ۱۰۰ دلار بود اما امروزه به دلیل قرار گرفتن در شرایط تحریم، تولید هر تن فولاد خام ۷۰ تا ۷۵ دلار ارزبری دارد. همچنین حوزه مس نسبت به سال گذشته افزایش ۱۵ درصدی داشته است و در حوزه سرب و روی نیز شاهد رویدادهای مثبت بوده‌ایم.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت ادامه داد: اگر در بخش معادن بوکسیت هم اتفاق‌های مثبتی بیفتد، صنعت آلومینیم می‌تواند خودکفا شود.
وی با اشاره به نقش موثر سازمان ایمیدرو، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و کنسرسیوم بزرگ بخش خصوصی در تدوین نقشه راه معدن و صنایع معدنی اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت از هر اقدامی در این زمینه حمایت می‌کند.


بخش معدن با صرف هزینه کم می‌تواند رشد کند

محمدرضا بهرامن؛ رئیس هیات مدیره خانه معدن ایران در آیین افتتاح این نمایشگاه اظهار داشت: امسال حضور شرکت‌ها نسبت به سال گذشته در این نمایشگاه افزایش چشمگیر داشته است.
بهرامن افزود: امسال با افزایش ۴۰درصدی فضا و ۱۰۰ درصدی حضور شرکت‌ها نسبت به سال گذشته روبه‌رو هستیم.
رئیس هیات مدیره خانه معدن ایران با بیان این‌که معدن پیشران اقتصاد کشور است، گفت: ۲۰ سال پیش بخش معدن منزوی‌تر از امروز بود. اکنون بخش معدن در سایر بخش‌ها و صنایع تاثیرگذار است اما به این معنا نیست که وضع مالی مطلوبی دارد. معدنکاری در سراسر کشور و حتی در محروم‌ترین بخش‌های کشور انجام می‌شود.
به گفته وی بخش معدن نیازمند امنیت و آرامش برای ادامه کار است، امنیت و آرامش برآمده از قوانینی است که به حفظ سرمایه کمک می‌کند.
بهرامن با اشاره به این‌که در سال گذشته صادرات معدنی ۹.۲ میلیارد دلار اما سرمایه‌گذاری در بخش معدن کشور، کمتر از ۴۰ میلیارد دلار بوده است، بیان کرد: این موضوع نشان می‌دهد که بخش معدن با صرف هزینه کم می‌تواند رشد کند.

تحریم‌ها و چالش‌های تولید

در روز نخست شاهد برگزاری پنلی با موضوع تحریم‌ها و چالش‌های تولید، با حضور جعفر سرقینی؛ معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، بهرام شکوری؛ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران، عزیزاله عصاری؛ مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، غلامرضا ملکی؛ مدیر امور تشکل‌ها و مسئولیت اجتماعی اتاق بازرگانی تهران و محمود گوهرین؛ عضو هیات مدیره خانه معدن ایران بودیم.

بخش خصوصی علاقه‌مند به خام‌فروشی نیست


بهرام شکوری؛ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران در ابتدای این پنل اظهار کرد: این پرسش مطرح است که محدودیت‌ها با عنوان خام‌فروشی تا کجا ادامه پیدا می‌کند. عوارض ۲۵ درصدی تا گندله رسیده و مشخص نیست تا کجای زنجیره ادامه می‌یابد.
شکوری افزود: افرادی که در ابتدای زنجیره فعالیت می‌کنند با آن‌هایی که در انتهای زنجیره فعالیت می‌کنند، از نظر سرمایه‌گذاری و جایگاه، تفاوت زیادی دارند، مشکلات بیشتری را تحمل می‌کنند و ابتدای زنجیره نسبت به محصول آخر زنجیره ارزش افزوده کمتری وجود دارد.
رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران با اشاره به این‌که در بخش خصوصی علاقه‌مند به خام‌فروشی نیستیم، ادامه داد: به دنبال تبدیل محصولات با ارزش افزوده بالاتر هستیم.
وی در ادامه خطاب به معاونت معدنی وزارت صمت گفت: انتظار می‌رود معاونت معدنی تشویق به تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر و نیز سرمایه‌گذاری بیشتر در این زنجیره را در دستور کار قرار دهد. معاونت معدنی وزارت صمت به عنوان متولی بخش معدن باید از بخش خصوصی پشتیبانی کنید زیرا بسیار کارساز خواهد بود.
به گفته شکوری برای ایجاد ارزش افزوده بالاتر نیاز به منع صادرات نیست، به این دلیل نتوانسته‌ایم در این زنجیره توازن ایجاد کنیم که نیاز به صادرات مازاد تولید وجود دارد و نباید مانع صادرات شد.


در ۵ ماه نخست سال صادرات سنگ آهن شاهد رشد ۱۰۰ درصدی بوده است

جعفر سرقینی؛ افتتاح پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات معدن، راه‌سازی و صنایع وابسته (ایران کان‌مین ۲۰۱۹)


جعفر سرقینی؛ معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت درباره وضع عوارض ۲۵ درصدی صادرات معدنی گفت: همان‌طور که می‌دانیم بر اساس ماده ۳۷ قانون عوارض، این عوارض سنگ‌آهن دانه‌بندی را شامل نمی‌شود و به مواد معدنی خام و با ارزش افزوده پایین‌تر تعلق می‌گیرد. در زمینه کنسانتره و گندله تشویق به سرمایه‌گذاری می‌کردیم، در‌حالی‌که عوارض سنگ آهن خام صفر، کنسانتره ۳۰ و گندله ۲۵ درصد بود.
سرقینی افزود: از سال ۹۲ تا ابتدای مهر ۹۸ عوارض کنسانتره را حذف کردیم و گندله را به ۵ درصد رساندیم. در این مدت با پدیده جهانی به نام رونق بازار سنگ آهن روبه‌رو بودیم، در‌حالی‌که گزارش نهادهای نظارتی در داخل ایران بیانگر آن بود که کارخانه‌ّهای داخلی در خطر تعطیلی و مشکل تامین مواد اولیه در ۵ ماه نخست سال قرار گرفته‌اند.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت بیان کرد: در ۵ ماه نخست سال در صادرات سنگ آهن شاهد رشد ۱۰۰ درصدی و در کنسانتره و گندله شاهد رشد ۴۳ درصدی بوده‌ایم.
به گفته وی وظیفه حمایت از صنایع بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است و زمانی که عوارض ۲۵ درصدی را وضع می‌کردیم به این موضوع واقف بودیم که عوارض کنسانتره، گندله و سنگ آهن باید با یکدیگر متفاوت باشد.
سرقینی اضافه کرد: زمانی که عوارض سنگ آهن ۲۵ درصد تعیین می‌شود، کنسانتره و گندله باید به ترتیب ۱۵ و ۱۰ درصد تعیین شود. اگر این عوارض تعیین نمی‌شد، صنعت فولاد به مشکلات اساسی برمی‌خورد و حرف و حدیث‌های بیشتری پیش می‌آمد.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت با بیان این‌که بر این امر آگاهیم که عوارض باید به صورت پلکانی کاهش یابد، گفت: در مراحل بعدی این مشکل اصلاح خواهد شد، سود معادن ذخیره انفال و متعلق به ۸۵ میلیون ایرانی است که بر اساس میزان سرمایه‌گذاری به ابتدای زنجیره تا انتهای آن تعلق می‌گیرد.


درحال‌حاضر رونق تقاضا در بازار وجود ندارد


عزیزاله عصاری، مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در زمینه سرمایه‌گذاری، اکتشاف، حمل‌ونقل و مشکلات و چالش‌های آن گفت: در تحریم‌ها نخستین عامل موردهدف، اقتصاد ایران بود و موانع زیادی را بر سر راه ایجاد کرد.
عصاری افزود: دولت برای توسعه چرخ‌های کشور به عنوان موتور محرک عمل می‌کند و سیاست‌گذاری در اقتصاد بر عهده این موتور محرک قرار دارد اما با تحریم‌ها سرعت آن کند شده و این کندی به بازار مصرف هم رسیده است.
به گفته مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات درحال‌حاضر رونق تقاضا در بازار وجود ندارد.
وی ادامه داد: اقتصاد جهانی به ویژه در ۷ کشور با کاهش رشد روبه‌رو بوده و رونق تقاضا حتی در این کشورها هم دیده نمی‌شود. در چنین وضعیتی تلاش می‌کنیم چالش‌هایی که با آن روبه‌رو هستیم را بررسی کنیم.
عصاری همچنین گفت: در زمینه بازار سرمایه برای پروژه‌های بزرگ منابع مالی ارزان‌قیمت با نرخ سود ۲ و ۳ درصدی در اختیار نداریم و تسهیلات در این بازار نرخ بالایی داشته که برای ما توجیه اقتصادی ندارد، آن هم در شرایطی که نرخ سود بانک‌ها ۲۴.۵ درصد تعیین شده و رقم بسیار بالایی برای تولیدکننده است.
مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با بیان این‌که در زمینه وثیقه‌های بانکی برای گرفتن پول و منابع از بازار سرمایه با مشکلاتی روبه‌رو هستیم، ادامه داد: در چنین شرایط ویژه‌ای باید قوانین خاص وضع شود.
وی تاکید کرد: بازار سرمایه هم باید برای شرکت‌های بزرگ مقررات ویژه وضع کند چراکه یکی از مشکلات شرکت‌های بزرگ رتبه‌بندی نشدن آن‌هاست.


قوانین خلق‌الساعه جز ناامیدی حاصلی ندارند

محمود گوهرین؛ عضو هیات مدیره خانه معدن ایران نیز به عنوان یکی دیگر از سخنرانان این پنل بیان کرد: قوانین خلق‌الساعه جز ناامیدی و اتلاف وقت حاصلی ندارند.
گوهرین افزود: آیا به جای وضع عوارض نمی‌توانستیم کاری کنیم که هم تولیدکنندگان به کار خود ادامه دهند و هم ارزآوری برای کشور ایجاد شود؟
عضو هیات مدیره خانه معدن ایران چالش کشور را در حال حاضر معضل بیکاری دانست و گفت: باید بررسی کرد که چند معدن غیرفعال و چند معدن فعال داریم که توانایی حل این معضل را دارند.

حتما ببینید

سهمیه سنگ آهن به فولادسازان براساس ظرفیت تولید

مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: فولاد مبارکه و سایر فولادسازهای کشور با توجه به ظرفیت خطوط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *