چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
خانه / محتوی اختصاصی ماهنامه توسعه معادن / گزارش اختصاصی ماهنامه توسعه معادن / معدن می‌تواند جایگزین مناسبی برای نفت باشد
هشتمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران 15 تا 17 مهرماه در مصلی تهران

معدن می‌تواند جایگزین مناسبی برای نفت باشد

هشتمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران ۱۵ تا ۱۷ مهرماه در مصلی تهران برگزار شد. بیش از ۱۳۰ شرکت و بنگاه اقتصادی داخلی و خارجی در این نمایشگاه حضور داشتند. این همایش و نمایشگاه در سه بخش اصلی اکتشاف، استخراج و فرآوری برپا شد و در آن انواع صنایع، تجهیزات و ماشین‌‌آلات معدنی، صنایع معدنی، شرکت‌های مختلف سرمایه‌گذار، موسسات مالی، اعتباری و مهندسین مشاور مشارکت داشتند.
همزمان با برگزاری این نمایشگاه همچنین هشتمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی مواد و متالورژی با ارایه بیش از ۷۵۰ مقاله در هفت محور مواد مهندسی، متالورژی فیزیکی، متالورژی استخراجی، متالورژی صنعتی، ریخته‌گری و انجماد، شبیه‌سازی، مدیریت راهبردی و محیط زیست و با حضور استادان دانشگاه‌ها، محققان و صاحبان صنایع برگزار شد.
این رویدادها با حمایت سازمان نظام مهندسی معدن ایران، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و همه تشکل‌های مرتبط با این صنعت برگزار گردید. ارائه دستاوردهای تولیدکنندگان و صنعتگران معدن، معرفی فرصت‌ها و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌پذیری، یافتن بازارهای جدید و توسعه صادرات، تلاش برای رونق و توسعه تولید ملی، بهبود فضای کسب و کار و معرفی ظرفیت‏های معدنی کشور، جهت‌دهی سرمایه‌های داخلی و خارجی به بخش‌های معدن، انتقال دانش و تکنولوژی نوین و همچنین ایجاد زمینه رقابت سازنده بین شرکت‌ها، از جمله اهداف برپایی این رویداد است.

اصلی‌ترین مشکل اقتصاد ما اتکا به نفت است

داریوش اسماعیلی؛ رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران در آیین افتتاح هشتمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران اظهار کرد: این همایش با همکاری سازمان نظام مهندسی معدن ایران، انجمن علمی ریخته‌گران و انجمن مهندسی و مواد ایران برگزار شده است.
اسماعیلی افزود: آنچه که باید به آن پرداخت این است که امروز وضعیت اقتصادی کشور در چه مرحله‌ای است و راه‌حل مشکلات چیست.
به گفته رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران اصلی‌ترین مشکل اقتصاد ما اتکا و وابستگی به نفت است چرا که تمام منابع و داشته‌های کشور را با وجود نفت نادیده گرفتیم.
وی عنوان کرد: مقام معظم رهبری تاکید کردند که معدن می‌تواند جایگزین مناسبی برای نفت باشد البته این جایگزینی به شرط پذیرفتن مسئولین ما است.
اسماعیلی تاکید کرد: اکتشاف در کشور مغفول مانده است.
رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران بیان کرد: باید جوان‌های صاحب ایده بیشتر از بیش به میدان بیایند.
وی درباره ۳ محور اصلی فعالیت سازمان نظام مهندسی معدن ایران گفت: حفظ و صیانت از مواد معدنی، هوشمندسازی و تصمیم‌سازی و ایفای نقش این سازمان در اقتصاد معدنی و نقش دادن در اقتصاد ملی کشور از ۳ محور اصلی این سازمان است.


شاهد روند رو به رشد تقاضا در فلزات آهنی و غیر آهنی خواهیم بود

اردشیر سعدمحمدی؛ مدیرعامل شرکت ملی مس ایران در آیین افتتاح این نمایشگاه و همایش اظهار کرد: با توجه به مصرف سرانه فلزات در دنیا مشخص است روند رو به رشد تقاضا در فلزات آهنی و غیر آهنی شاهد خواهیم بود و کشور ما نیز باید در این زمینه برنامه‌ریزی داشته باشد.
سعدمحمدی ادامه داد: مصرف مس در کشور ۱.۲ کیلوگرم به ازای هر نفر است. میزان درآمد سرانه کشورها و رشد اقتصادی آن‌ها در تقاضای جهانی برای فلزات کاملا با هم همبستگی دارد.
به گفته مدیرعامل شرکت ملی مس ایران در مس میزان تقاضا به دلیل سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت‌ها در دنیا و تغییر تکنیکی در خودروها از بنزینی به الکترویکی افزایش خواهد داشت.
وی افزود: میزان مصرف انرژی در دنیا برای نفت ۳۶ درصد است و در سال ۲۰۵۰ برنامه‌ریزی در دنیا به گونه‌ای است که به ۱۳ درصد کاهش می‌یابد.
سعدمحمدی با بیان این‌که فلز مس جز ۱۰ عنصر اول استراتژی دنیا است، گفت: ما در ۵۵ سال گذشته مجموعا ۶ میلیون متر حفاری عمقی داشته‌ایم.
مدیرعامل شرکت ملی مس ایران تاکید کرد: ما نیازمند تغییر نگرش در بخش سرمایه‌گذاری در صنایع هستیم.

بدون همگرایی بخش دانشگاهی و بخش صنعت کارایی لازم را ندارند

محمود نیلی احمدآبادی؛ رییس انجمن علمی مهندس مواد و متالورژی در آیین افتتاح هشتمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران گفت: انجمن علمی ریخته‌گری ایران از جمله قدیمی‌ترین انجمن است که بسیاری از کنفرانس‌های اوایل انقلاب توسط این انجمن برگزار شد.
نیلی احمدآبادی هدف از برگزاری این همایش را ارایه دستاوردهای علمی به جامعه دانست.
رییس انجمن علمی مهندس مواد و متالورژی عنوان کرد: همگرایی و شبکه همکاری باید توسعه یابد به همین منظور در کنار این همایش، نمایشگاه ماینکس نیز به مدت دو سال است که همزمان برگزار می‌شود.
وی در ادامه گفت: خلایی که امروز در کشور وجود دارد مانند توسعه تکنولوژی و بهره‌وری بهتر و… نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها است و باید از حالت جزیره‌ای خارج شویم.
به گفته نیلی احمدآبادی در انجمن مهندسی مواد و متالورژی تلاش کردیم شرکت‌های تولیدی وارد انجمن شوند چرا که به دنبال همگرایی هستیم.
رییس انجمن علمی مهندس مواد و متالورژی عنوان کرد: بدون همگرایی نه بخش دانشگاهی و نه بخش صنعت کارایی لازم را نخواهند داشت.
وی دلیل ارزشمند شدن ذخایر را به دلیل ورود دانش دانست.

جهت دانلود فایل pdfاینجا کلیک نمایید

حتما ببینید

آیا علوم رفتاری می‌تواند معادن ایمن‌تری ایجاد کند؟

اندرو تونیکلیف ترجمه و تنظیم: مریم رشیدخانی مدیر مسئول نشریه توسعه سبز تیمی از دانشمندان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *