چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
خانه / اخبار / اقتصاد معادن و صنایع معدنی / پنج راهکار تهیه و تولید برای همکاری با سرمایه‌گذاران در معادن

پنج راهکار تهیه و تولید برای همکاری با سرمایه‌گذاران در معادن

هم‌زمان با برگزاری نمایشگاه صنعت و معدن یزد پنلی توسط مرکز تحقیقات مواد معدنی ایران (یزد) وابسته به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران برگزار شد. در این همایش دکتر مریم کارگر راضی مشاور مدیرعامل و دکتر محمدرضا کریمی مسئول سرمایه‌گذاری و از کارشناسان و مدیران شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به بحث سرمایه‌گذاری در معادن و صنایع معدنی و نحوه همکاری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به‌عنوان نماینده دولت با سرمایه‌گذاران را شرح دادند و در همین راستا به بررسی طرح فعال‌سازی معادن کوچک‌مقیاس پرداختند و با کارشناسان و متخصصان حاضر در جلسه به تبادل اطلاعات پرداختند که در ادامه مطالعه می‌کنید.

سرمایه‌گذار در سود ذینفع خواهد بود

خانم دکتر مریم کارگر راضی مشاور مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران


خانم دکتر مریم کارگر راضی مشاور مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران سخنران ابتدایی به سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی پرداخت و گفت: بحث سرمایه‌گذاری بارها مطرح شده است و علاقه‌مندان این حوزه انگیزه بسیار بخصوص در حوزه صنایع معدنی داشته‌اند و همواره پیگیر این بحث پر چالش که فرصت‌هایی را که پیش رو سرمایه‌گذاری می‌گذارد هستند.
بحث فرصت‌های سرمایه‌گذاری یک تیتر کلی است که هرساله با توجه به تغییراتی که در روند اقتصادی و شرایط پیش ‌رو داریم قطعا تفاوت‌هایی در آن ایجاد می‌شود بر همین اساس شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران بسترسازی‌هایی برای جذب سرمایه‌گذار با توجه به مقررات سرمایه‌گذاری و قوانینی که در اختیار سرمایه‌گذار می‌گذارد ایجاد می‌کند و برحسب موضوعات سرمایه‌گذاری فراخوان‌هایی را دارد این موضوعات شرایط خاصی را در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌دهد و همچنین مواردی که شرکت تهیه و تولید به همراه ایمیدرو در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌دهند را به آن‌ها معرفی می‌کند.
این فراخوان‌هایی که بر اساس موضوعات سرمایه‌گذاری تنظیم‌شده است مدل‌های مختلف و شرایط خاصی را برای سرمایه‌گذاری ایجاد می‌کند. در این مدل‌ها قرارداد با توجه به شرایط و امکانات مختلفی که شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و ایمیدرو به همراه سازمان‌های مرتبط دیگر در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌دهد تنظیم می‌شود ضمن اینکه اگر اجرا با شرکت تهیه و تولید باشد سرمایه‌گذار همراهی دایمی این شرکت را خواهد داشت و مسلما سرمایه‌گذار بخش خصوصی به‌عنوان همکار بخش دولتی بیشتر ذینفع خواهد بود.

۵ تیپ قرارداد با سرمایه‌گذار

دکتر محمدرضا کریمی مسئول سرمایه‌گذاری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران


دکتر محمدرضا کریمی مسئول سرمایه‌گذاری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به بحث فرصت‌های سرمایه‌گذاری بین معادن و صنایع معدنی پرداخت و انواع مختلف راهکارهای همکاری با شرکت تهیه و تولید را شرح داد و گفت: اکثر دوستان شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران را به‌عنوان یک شرکت تخصصی مادر در زمینه معادن می‌شناسند و میدانیم که سهام این شرکت صد در صد دولتی است.
در سال ۹۴ بحث‌هایی در مورد واگذاری معادن مطرح شد البته روش‌هایی که از قدیم در بحث واگذاری موجود بود ولی تصمیم گرفته شد که بحث واگذاری و جذب بخش خصوصی در قالب ۵ طرح و ۵ تیپ قراردادی انجام شود که بر اساس این تیپ‌ها واگذاری‌ها شروع شده است و در ادامه خلاصه‌ای از این تیپ‌های قرارداد را بیان می‌نمایم.
در این ۵ تیپ که از سال ۹۶ عملیاتی شد ۱۶ واحد معدنی را به بخش خصوصی واگذار کرده‌ایم در سال ۹۷ هم همین تعداد و در سال ۹۸ تعداد ۶ معدن تاکنون به بخش خصوصی واگذار شده است. در واگذاری به بخش خصوصی یک مقدار شرایط متفاوت شده است یکسری آیتم‌هایی در جهت هم‌راستا شدن بخش دولتی و خصوصی در نظر گرفته شده است و همچنین تلاش شده است تا حمایت ما به‌عنوان نماینده بخش دولتی بیشتر شود ضمن اینکه خود سرمایه‌گذار هم می‌تواند در این زمینه بیشتر ورود کند.
یکی از تیپ‌های قرارداد، قرارداد راهبری است که شرکت تهیه و تولید و ایمیدرو یک کارخانه یا صنعت را کامل راه‌اندازی کرده است مثال کارخانه فرو کروم سبزوار، فسفات اسفوردی؛ از صفر تا ۱۰۰ این کارخانه را به بخش خصوصی در قبال دریافت یک حق‌السهم واگذار کرده است مالکیت در این مدل واگذاری‌ها جابجا نمی‌شود اما به‌صورت بلندمدت ۱۰ سال، ۲۰ ساله و چهل‌ساله این‌ها به شرکت‌های خصوصی از طریق تشریفات قانونی (مزایده و مناقصه) واگذار می‌شود و نکته مثبت آن این است که هرچقدر خود سرمایه‌گذار بیشتر تولید کند سهم شرکت تهیه و تولید بیشتر می‌شود و یک حق‌السهم از میزان تولیدات بر اساس فرمول‌هایی به این شرکت تعلق می‌گیرد در این مدال ما در خریدوفروش دخالت نمی‌کنیم و سرمایه‌گذار آزادی عمل دارد تا همه کار را خود انجام بدهد و ما بر اساس این فرمول‌های کارشناسی شده سهم خود را دریافت می‌کنیم.
روش دیگر یک محدوده را که بر اساس ماده ۳۵ قانون موانع تولید بند ت است، زمانی که گواهی اکتشاف گرفتند بر اساس تیپی نوشته شده به صورت استخراج فروش واگذار می‌شود در این روش مدل‌های مختلفی جهت سرمایه‌گذار نوشته شده است و در حال انجام می‌باشد. ما معدن را به سرمایه‌گذار تحویل می‌دهیم سرمایه‌گذار استخراج می‌کند و از استخراج یک‌درصدی حق‌السهم بر اساس فرمول پرداخت می‌کند معادنی مثل طلای موته و زرشوران و آهک پیربکران مواردی است که امسال اسناد آن را تهیه می‌کنیم و از طریق این مدل واگذار می‌نماییم.
اسناد در این مدل در سامانه ستاد و هم به‌صورت فیزیکی در دسترس و امکان خریدار وجود دارد.
سومین روش تیپ اکتشاف است به‌واسطه مزایده‌ای که برگزار می‌شود یک محدوده اکتشاف تفصیلی انجام می‌شود و انجام کلیه مراحل و گرفتن گواهی کشف را در مزایده گذاشته و افراد درصد ذخیره را در مزایده به ما اعلام می‌کنند که چند ‌درصد ذخایر داریم و به چه مقدار به شما می‌دهیم بعد از آن امکان ادامه فعالیت وجود دارد یعنی باید یک‌درصدی از ذخیره برای ما مشخص باشد مثل ۳۰ به ۷۰ که ۷۰ سهم تهیه و تولید و ۳۰ به سرمایه‌گذار تعلق دارد این درصد حق‌السهم توسط کارشناس رسمی تعیین می‌شود.
روش دیگر به شرط تامین مواد اولیه و احداث کارخانه است که نمونه این کار را در کربن اکتیو در البرز مرکزی انجام شده است زمینی در اختیار زغال‌سنگ گذاشته و مطالعات فنی انجام شد و در اختیار سرمایه‌گذار قرار داده شد لازم به ذکر است که در این مورد ما تضمین خرید می‌دهیم.
مدل آخر استخراج به فروش است یک محدوده در اختیار سرمایه‌گذار قرار داده می‌شود یک قرارداد مدت‌دار بسته به میزان ظرفیت می‌بندیم مثلا ۱۰ ساله و تعهد تولید ۲.۵ میلیون تن که به ازای تولیدی که انجام می‌شود درصد حق‌السهمی باید پرداخت شود، بر اساس یک فرمول و بر مبنای قیمت جهانی انجام خواهد شد.
این مدل‌های سرمایه‌گذاری تست شده است و سرمایه‌گذارها تاکنون مشتاق بوده‌اند و حضور پیداکرده‌اند البته یکسری محدودیت‌ها وجود دارد که مهم‌ترین آن عدم امکان واگذاری مالکیت‌ها است و به طبع اجازه هیچ‌گونه خریدوفروش امتیازی وجود ندارد. دولت در کنار سرمایه‌گذار و با او هم‌راستا است هرچقدر سود داشته باشد دولت هم‌سود خواهد داشت و نگاه پیمانکار و کارفرمایی وجود ندارد و یک مدلی کاری است که تاکنون به‌خوبی جواب داده است.
البته در اینجا بنده به سرفصل تیپ‌ها پرداختم و اطلاعات کامل در سایت شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران موجود است.


احیا و فعال‌سازی معادن کوچک‌مقیاس


محمدرضا کریمی مسئول سرمایه‌گذاری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در ادامه به بحث احیا و فعال‌سازی معادن کوچک‌مقیاس پرداخت و گفت: پس از انجام این روش‌ها در مهرماه سال ۹۶ همایش‌هایی برای اشتغال و بحث‌های معدنی برگزار شد تا در معدن تاثیر گذار باشد و اتاق بازرگانی و خانه معدن این کار را انجام داد.
در سال ۹۷ بین شرکت گل گهر، میدکو، ایمیدرو، وزارت خانه و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی و خانه معدن دو تفاهم‌نامه امضا شد که بر اساس این تفاهم‌نامه‌ها طرحی را آغاز کردند بنام طرح احیا و فعال‌سازی معادن کوچک‌مقیاس، این طرح در اردیبهشت سال ۹۸ جز بندهای اقتصاد مقاومتی قرار گرفت و به‌عنوان احیا معادن کوچک‌مقیاس شناخته می‌شود.
اما چرا بحث معادن کوچک‌مقیاس وارد شد؟
۹۸.۳ درصد کل تعداد معادن موجود کشور، معادن کوچک‌مقیاس است، ۸۵ درصد سهم اشتغال معادن کشور و ۶۵ درصد سهم تولیدات معدنی متعلق به این گروه معادن است این معادن نیاز به سرمایه‌گذاری کمتر دارد ریسک سرمایه‌گذاری پایین است هزینه سرمایه‌گذاری در بخش‌های زیرساخت با اثربخشی بیشتر و مقدار کمتر اتفاق می‌افتد تامین نیرو از مناطق محلی یکی از کارهایی است که معادن کوچک در این زمینه کار می‌کند.
نقدی بر بحث معادن کوچک‌مقیاس
پس‌ازاین سخنرانی نقدهایی توسط شرکت‌کنندگان بر این طرح صورت گرفت که در ادامه تلاش شده است تا خلاصه‌ای از آن درج گردد.
عابدینی یکی از معدنکاران حاضر در جلسه از منتقدین بود که چندین سوال و پیشنهاد مطرح نمود و در ابتدا پرسید: تعریف شما از معادن کوچک‌مقیاس چیست؟
کریمی: وقتی می‌گوییم ۹۸.۳ درصد یعنی تمامی معادن به‌غیراز معادن دولتی بزرگ که در حال کار هستند.
عابدینی: این تعریف به اعتقاد بنده دامنه تعریف درستی ندارد و دامنه آن خیلی باز است.
کریمی: الان آن چیزی که گفته می‌شود این‌قدر مترمربع و SME آن در نظر گرفته می‌شود و معادن بزرگ مثل گل گهر، سونگون بزرگ‌مقیاس و بقیه کوچک‌مقیاس در نظر گرفته می‌شود.
معدنکار دیگری این‌گونه جواب داد: در کشورهای توسعه‌یافته معدنی دنیا تقسیم‌بندی بر اساس بزرگ‌مقیاس، متوسط مقیاس و کوچک‌مقیاس است که بر اساس میزان تولید ماده معدنی روزانه تقسیم می‌شوند اگر معدنی مساحت زیادی داشت ولی برداشت اندکی داشت کوچک‌مقیاس و برعکس اگر مساحت کم و برداشت بیشتری داشت بزرگ‌مقیاس است بر اساس این دسته‌بندی بسیاری از معادن بزرگ کشور کوچک‌مقیاس و بسیاری از معادن کوچک‌مقیاس بزرگ‌مقیاس محسوب می‌شود.
عابدینی معدنکار: وقتی می‌گوییم ۹۸ درصد معادن یعنی کل معادن کشور و منظور معادن کوچک‌مقیاس نیست و این تیتر مشکل ایجاد خواهد کرد و بهتر است که بر اساس مشخصات تقسیم‌بندی شود تا برای سرمایه‌گذار راحت‌تر باشد و بجای معادن کوچک‌مقیاس از کلمه معادن استفاده شود.
کارشناس معدنی دیگری در پاسخ این نظر گفت: در این مدت آن‌قدر در مورد این طرح تبلیغ‌شده است که سرمایه‌گذار با اصل موضوع آشنا است و خیلی اسم تاثیری ندارد ولی به نظر بنده تیپ قراردادهایی را که شرح دادید خیلی ابهامات دارد و باید شفاف‌تر باشد. یک بخش را به راهبر می‌دهیم در معدنی که مطالعات پی‌جویی و شناسایی انجام دادیم مکان و ذخیره قطعی مشخص شود، یک طبقه‌بندی بر اساس استان‌ها، ظرفیت و سطح شناخت از ذخایر معدن انجام شده و مشخص شود خیلی راحت‌تر می‌توانیم وارد بحث سرمایه‌گذاری شویم و خیلی مشکلات و مسایل خودبه‌خود حل خواهد شد.
کریمی در پاسخ با ذکر مثالی از معادن مس آذربایجان شرقی گفت: ۶۴ درصد معادن فعال و ۲۶ درصد غیرفعال (۷ معدن فعال و ۴ معدن غیرفعال) در استان آذربایجان شرقی وجود دارد جانمایی معادن انجام شد در انتهای کار معادن غیرفعال، چه ذخایری دارند و میزان استخراج آن‌ها مشخص شد هرکدام را مشاور بلوک‌بندی کرد و مثلا اعلام کرد بلوک ۲ شامل یکسری ذخایر قطعی است و میزان برای غیرفعال نیز مشخص شد و بر این اساس بلوک‌بندی شده تحلیل بهتری انجام می‌شود. همچنین در بلوک‌بندی معیارهایی از نظر دسترسی به شهرک‌های صنعتی، آب، انرژی، جاده و مسایلی مهمی که لازم است صورت گرفته است. حتی محل احداث پروژه را هم جانمایی کردیم و تلاش کردیم تا کلیه اطلاعات کامل باشد.
سرمایه‌گذار وقتی به محل می‌آید با توجه به مشخصات بلوک می‌داند که چه امکاناتی دارد. البته ما یک لیست از سرمایه‌گذاران تهیه کردیم فراخوان برگزار شد، ماهانه و حتی هفتگی جلسات گذاشته می‌شود و تمام ابزار را به سرمایه‌گذاران معرفی می‌کنیم یک کارشناس کنار آن‌ها گذاشته‌ایم و مانند یک پرستار در کلینیک در کنار آن‌ها هستند اطلاعات مرتبط برای آن‌ها ارسال می‌شود و اگر مشتاق باشند به هر سرمایه‌گذار ۵ موضوع معرفی می‌شود و بر اساس آن چیزی که سرمایه‌گذار در این فرم‌ها پر کرده است مثلا در حوزه مس کار می‌کنم و زغال‌سنگ کار نمی‌کنم و با توجه به آن معرفی انجام می‌شود و پس از مدت‌زمانی مشخص فرصت دارد تا جواب خود را مبنی بر تمایل و یا عدم تمایل بدهد. در صورت پاسخ مثبت تهیه و تولید کلیه مراحل حقوقی را انجام و قرارداد را تهیه می‌کند.
برخی کارشناسان در پاسخ به موارد مطرح شده این مسئول سرمایه‌گذاری شرکت تهیه و تولید، معتقد بودند که کارشناس و مشاور اگر درست ارزیابی نکرده باشد مشکلات اساسی متوجه سرمایه‌گذار خواهد شد و با توجه به اینکه ارزیابی در اکثر مواقع در کشور ما مشکل داشته است سرمایه‌گذار متضرر خواهد شد و یکی از کارشناسان در تکمیل این موضوع مثالی ذکر کرد در جایی کارشناس بوکسیت تشخیص داده بود و پافشاری هم می‌کرد ولی آهک یخچالی بود حتما در این پروژه‌ها باید ایرادات مشاور و کارشناس در نظر گرفته شود.
عابدینی کارشناس معدن و معدنکار در ادامه نظر قبل گفت: عمده شرکت‌های مشاور کشور آکادمیک هستند و دید عملی لازم ندارند و بقولی روی زمین کارنکرده‌اند.
معدنکار دیگری هم اعتقاد داشت معیارهایی که در این طرح در نظر گرفته شده است روبنایی است و زیر بنایی در نظر گرفته نشده است برای سرمایه‌گذار اطلاعات مهم این موارد است: چه ماده معدنی است، طول و عرض ارتفاع چقدر است، عمق آن چقدر است و عیار و ذخایر آن باید مشخص باشد این کلیت‌هایی است که لازم است و اگر این اطلاعات ناقص باشد فایده‌ای ندارد اینکه کدام استاندارد در معادن انجام می‌شود و چه‌کار روی آن‌ها انجام بدهیم در مراحل بعدی مهم است.
کریمی در پاسخ این فرد گفت: معادنی وجود داشته است که غیرفعال یا نیمه فعال بوده است و خود فرد با برنامه‌ریزی و شناختی که داشته است آن‌ها را به بهره‌برداری رسانده است حتی خود دستگاه موبایل گذاشته است که نشان می‌دهد بسیاری از معادن برای سرمایه‌گذار شناخته‌شده است. البته ماهم به‌عنوان کارشناس صحت سنجی می‌کنیم.
وی ادامه داد: همان‌طور که گفتم به سرمایه‌گذار فرصت داده شده تا تمام عوامل را بررسی کند با تیم تخصصی خود می‌تواند صحت کارشناسی ما را تایید کند و ما هم برای احیا معدن و کاهش ریسک سرمایه‌گذار در قرارداد مدت‌زمان گذاشته‌ایم و در این قرارداد ذکر شده است اکتشاف را انجام دهیم اگر صحت مطالب گفته شده تایید شد مدت قرارداد تمدید و ادامه پیدا کند این موضوعات همواره برای خود سرمایه‌گذاران اهمیت داشته است و تمام موارد سعی شده است تا در قرارداد دیده شود.
مسئول سرمایه‌گذاری شرکت تهیه و تولید جهت تایید کار کارشناسی ادامه داد: در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران عمده سرمایه‌گذارها در مناقصه بعدی هم شرکت کرده‌اند و ما تلاش می‌کنیم تا سرمایه‌گذار در مراحل بعدی هم مشتاق و حضور داشته باشد.
کریمی گفت: پرسشنامه‌ای توسط متقاضیان پر می‌شود یک جلسه مصاحبه با آن‌ها گذاشته می‌شود و شناسنامه‌هایی برای آن‌ها پر می‌شود و یک راه‌حلی برای کار آن‌ها مطرح می‌شود که در مورد زیرساخت می‌تواند باشد برای نمونه چند معدن در خراسان جنوبی مشکل مالی جهت تهیه ماشین‌آلات داشتند که برای آن‌ها تجهیزاتی مثل لودر تهیه شد یا حتی در مواردی جاده معدن آسفالت شد. با شرکت‌هایی قرارداد بستیم تا ماشین‌آلات در اختیار ما قرار بدهند.
او گفت: یکی از مشکلات معادن مشکلات حقوقی و اداری بود که ما هم در حل این موضوع کمک کردیم. همچنین در بخش‌های فنی و تکنولوژیکی هم آماده‌ایم تا همکاری کنیم و مشکل آن‌ها را حل کنیم تا به بستن قرارداد برسد و این اطمینان را می‌دهم که سعی در حل مشکلات داریم و در سایت تهیه و تولید هم می‌توانید رجوع کنید و پرسشنامه‌های متقاضی را پر کنید و مطمئن باشید صد در صد به آن رجوع می‌شود.
کارشناس دیگری در این بحث اعتقاد داشت که دولت تمام انرژی خود را در معادن فلزی گذاشته است و هیچ رویکردی به معادن غیرفلزی ندارد و در ده سال آینده مواد پلیمری جایگزین فلزات می‌شود و نقش کانی‌های غیرفلزی پررنگ خواهد شد.
مریم کارگر راضی مشاور مدیرعامل تهیه و تولید پاسخ داد: ما در زمینه غیرفلزی هم فعالیت داشته‌ایم و به همان اندازه اگر به لیست فعالیت‌ها توجه کنید متوجه این موضوع خواهید.
ایشان ادامه داد: خوشبختانه مالک بیشتر معادن غیرفلزی بخش خصوصی است معادن سیلیس، فلدسپات و… و این تشکل‌ها هستند که آن را ساماندهی کرده‌اند و بخش دولتی خیلی وارد نشده است.
همچنین در مورد انتقاد به نحوه قرارداد که در قبل مطرح شدگفت: یکسری از اکتشافات از قدیم انجام شده است و دستور برای واگذاری رسیده است اگر به‌عنوان مجموعه دولتی ما با پیمانکار اکتشاف قرارداد ببندیم طولانی می‌شود هرچند ما بخش اکتشاف داریم.
وی در مورد مشکلاتی که به ارزیابی گرفته شد گفت: در اینجا هم دست سرمایه‌گذار را باز گذاشته‌ایم اگر علاقه‌مند به بخش سرمایه‌گذاری هستند و آن محدوده تعریف‌شده است و با اطلاعات ما مشکل دارد ایرادی نیست با سرمایه خود می‌تواند سرمایه‌گذاری کند و صندوق بیمه آن را بیمه می‌کند اگر با عدد اعلامی ما مغایرت داشت هزینه را به وی برمی‌گردانیم. ما تمام مطالعات شرکت‌های دولتی را در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌دهیم.
مریم کارگر راضی در پایان گفت: یکی از مشکلات معدنی ما در معدنکاری زنجیره تأمین است و اجرای ناقص سیکل این زنجیره است. در کشور ما واردکردن تکنولوژی بسیار سخت است در کشور عربستان همه‌چیز وارداتی است برای نمونه تکنولوژی در عربستان وارداتی است اما در کشور ما وقتی در فناوری به مشکل برمی‌خوریم یاد دانشگاه می‌افتیم و به‌عنوان پروژه فوق‌لیسانس یا دکتری تعریف می‌شود و با ساختار فعلی دانشگاه‌های کشور دانشجو نهایت به خواندن چند مقاله و خلاصه و جمع‌بندی آن بسنده می‌کند که عملا نه به حل موضوع کمکی کرده است و نه قدرت اجرایی دارد حتی گام مثبتی هم در جهت حل موضوع برنداشته است و کافی است شما به‌عنوان پایان‌نامه‌ها دقت کنید و در اینترنت جستجو کنید پس وقت من معدنکار گرفته می‌شود و زنجیره تامین ناکارآمد می‌شود.
وی ادامه داد: دانشگاه و صنعت به یک همگرایی نرسیده‌اند هرجا صنعت سرمایه‌گذاری کرده است دانشگاه درب بسته‌ای با کلی هزینه جلوی راه قرار داده است و هر وقت دانشگاه تمایل داشته است صنعت تمایل نشان نداده است.
کریمی نیز در پایان در مورد فعالیت‌های دیگر نیز گفت: ما یکسری کارهای استارتاپی هم انجام دادیم برای نمونه معدنکو که در این استارتاپ خریدوفروشهایی در بخش معدن انجام می‌شود و خوب هم کار می‌کند. در دانشگاه امیرکبیر جایی به‌عنوان کافه معدن در دانشکده معدن برای تبادل اطلاعات در نظر گرفته شده است.
پس‌ازاین بحث و تبادل اطلاعات این پنل خاتمه یافت.

.

حتما ببینید

نایب رئیس انجمن صادرکنندگان مواد معدنی:کاهش ۴۰ تا ۱۰۰ درصدی صادرات مواد معدنی

 یک صفحه دلیل کارشناسی برای اخذ عوارض ۲۵ درصدی ارائه نشدنایب رئیس انجمن صادرکنندگان مواد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *