یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸
خانه / محتوی اختصاصی ماهنامه توسعه معادن / گزارش اختصاصی ماهنامه توسعه معادن / بومی‌سازی درب‌های فلکسیبل باتری در ذوب‌آهن اصفهان

بومی‌سازی درب‌های فلکسیبل باتری در ذوب‌آهن اصفهان

در گفت‌وگو با جعفر مختاری کارشناس دفتر فنی تولیدات کک و مواد شیمیایی شرکت ذوب آهن اصفهان مطرح شد

لطفا در ابتدا خودتان را معرفی نمایید؟
جعفر مختاری کارشناس دفتر فنی تولیدات کک و مواد شیمیایی هستم و حدود ده سال سابقه کار دارم.
گویا شرکت ذوب‌آهن اصفهان ابتکاراتی در جهت پیشگیری از آلایندگی هوا و حفظ محیط‌زیست داشته است البته پیش از آنکه به این موضوع بپردازیم ابتدا ذوب‌آهن را از نگاه محیط‌زیستی معرفی نمایید؟
به نظر من ذوب‌آهن یک شرکت بنیادی است که بیشترین تلاشش را برای حفظ محیط‌زیست داشته است چه از لحاظ مراتع و جنگل‌هایی که به‌صورت دستی و مصنوعی ایجاد کرده است و چه از لحاظ هزینه‌هایی که همواره به جهت جلوگیری و حذف آلودگی‌ها در صنعت فولاد انجام شده است و کارهای سبز و قشنگی در این زمینه انجام داده است.


لطفا این نوآوری را معرفی نمایید؟
ذوب‌آهن در بحث تولید فولاد از روش کوره بلند استفاده می‌کند؛ که نیازمند کک به جهت احیای سنگ‌آهن در این روش می‌باشد. ابتدا زغال‌سنگ را با حرارت غیرمستقیم به مدت ۱۶ تا ۲۰ ساعت تحت دمای ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ درجه سانتی‌گراد قرار می‌گیرد و پس‌ازآن نیاز است که محصول اصلی باتری که کک نام دارد از سلول‌های باتری تخلیه شود در طول مدت‌زمان پخت زغال‌سنگ، یک محصول فرعی به نام گاز کک حاصل می‌شود که هم ارزش حرارتی دارد وهم در مراحل مختلف پایش محصولات شیمیایی دیگری را به ما می‌دهد می‌شود. به‌طورکلی باتری مجموعه‌ای از سلول‌های پخت زغال‌سنگ به روش غیرمستقیم می‌باشد که در هر طرف سلول یک در قرار دارد که به جهت تخلیه کک از سلول‌های باتری و همچنین مانع خروج گازهای سمی به محیط می‌شود.
در گذشته یک پیمانکار خارجی چینی وظیفه تامین درب‌های باتری را بر عهده داشت که وقتی تحریم‌ها شروع شد منطقه عملیات را کاملا تخلیه کردند ازاین‌رو نیاز برای تامین این امر احساس گردید و از سویی دیگر کیفیت درب‌های فروخته‌شده بسیار پایین و تکنولوژی استفاده‌شده در این تجهیز بسیار ساده ابتدایی بوده به‌طوری‌که درب‌ها بعد از مدت کوتاه از آب‌بندی خارج‌شده نشت گازهای سمی به محیط‌‌زیست و پس‌ازآن براثر تنش‌های وارده دچار شکست می‌شد لذا هدف بر این شد تا درب‌هایی طراحی و ساخته شود که قابلیت انعطاف‌پذیری و مقاومت شکست بالا داشته باشد و تجهیزاتش خیلی کمتر باشد و بتواند عمل آب‌بندی و جلوگیری از خروج مواد سمی به محیط را انجام دهد.
در همین راستا طراحی و پژوهش درب‌های فلکسیبل را کلید زدیم. حدود یک سال روی این پروژه کارکردیم و موفق شدیم درب‌هایی با ۱۱۰۶ قطعه طراحی کنیم که خروج گاز به محیط‌زیست را به صفر رسانده است.
در حال حاضر هر هفته یک تا دو درب تعویض می‌شود و آلودگی خروجی از این درب‌های تعویضی صفر است؛ و تاکنون ۴۵ درب تعویض شده است.


در پایان اگر پیشنهاد و نظر خاصی دارید بیان نمایید؟
ضمن تشکر و قدردانی از مدیریت تولیدات کک و مواد شیمیایی جناب آقای مهندس رضوانیان و سرپرست دفتر فنی جناب آقای مهندس مهدی ظرافتی و کادر دفتر فنی که توانستند با جرات و دانش داخلی و سخت‌کوشی به این دانش فنی تولید درب‌های فلکسیبل که در اختیار سه کشور آلمان، روسیه و امریکا بود برسند و کشور عزیزمان را از واردات این امر بی‌نیاز سازد.
نکته شایان‌ذکر این است که درب تولیدشده ازلحاظ تکنولوژی و تعداد قطعات از مشابه خارجی برتر بوده است.
با ارتباط بیشتر صنعت و دانشگاه و تعریف نیازهای صنعت به‌عنوان پروژه‌های دانشجویی و با اعتماد بیشتر به دانش‌آموختگان داخلی می‌توان پروژه‌های بزرگ‌تری را انجام داد و نیاز کشور را پاسخگو بود.

حتما ببینید

آیا علوم رفتاری می‌تواند معادن ایمن‌تری ایجاد کند؟

اندرو تونیکلیف ترجمه و تنظیم: مریم رشیدخانی مدیر مسئول نشریه توسعه سبز تیمی از دانشمندان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *