دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸
خانه / اخبار / خبرهای عمومی معدن و صنایع معدنی / بیش از ۵۱۰۰ نفر در معادن آذربایجان غربی شاغل دارند

بیش از ۵۱۰۰ نفر در معادن آذربایجان غربی شاغل دارند

این میزان اشتغال با صدور پروانه بهره برداری برای ۴۶۸ معدن این استان ایجاد شده است.

وی ادامه داد: در حوزه اکتشاف های معدنی نیز برای ۲۰۴ معدن پروانه اکتشاف صادر شده است که با به بهره برداری از این معادن شاهد شکوفایی در این بخش خواهیم بود.

وی اظهار داشت: هم اکنون ۳۰ معدن دارای گواهینامه کشف با پنج هزار و ۳۲۶ هزارتن ذخیره قطعی در آذربایجان غربی در حال فعالیت است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی بیان کرد: در حوزه برداشت های موقت ۱۱۶ فقره مجوز برداشت به اندازه یک میلیون و ۸۲۵ هزار و ۳۹۵ مترمکعب صادر شده است.

عابدپور کرد: هرگونه برداشت از حریم رودخانه ها و کوه ها بدون دریافت مجوز برداشت از سازمان صنعت، معدن و تجارت تخلف بوده و در صورت مشاهده با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه رونق تولید معادن می تواند زمینه بهبود وضعیت اقتصادی کشور را میسر کند، ادامه داد: معادن به عنوان زنجیره اول بسیاری از صنایع فرآوری تبدیلی، تاثیرپذیری بالایی از شرایط کلی اقتصاد کشور دارد.

وی گفت: همه برداشت های مواد معدنی بدون اخذ مجوز از سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی غیرقانونی است.

به گزارش ایرنا بخش معدن و صنایع پایین دستی آن محور توسعه آذربایجان غربی به شمار می رود و اما معاون سنگ این استان با مشکلات عدیده ای چون خام فروشی و نبود بازار مواجه است.

اعطای تسهیلات با بهره بانکی پایین جهت سرمایه در گردش و همچنین نوسازی ماشین آلات معدنی برای بهبود عملکرد معادن این استان ضروری است.

آذربایجان غربی از وضعیت مناسبی در زمینه ذخایر معدنی برخوردار است اما هنوز تا بهره برداری مطلوب از ظرفیت های بخش معدن و صنایع معدنی راهی طولانی در پیش دارد.

محدوده آذربایجان غربی تحت پوشش سه زون از زون های بیست گانه اکتشاف سیستماتیک کشور شامل ‘ اشنویه – خوی’، ‘مریوان – مهاباد’ و شاهین دژ – ماهنشان’ قرار گرفته است.

ایرنا

حتما ببینید

متن نامه انجمن صنفی معدنکاران سرب و روی به وزیر صنعت،معدن و تجارت

دانلود فایل pdf جناب آقای دکتر رحمانی  وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت  با سلام؛  …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *