دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸
خانه / اخبار / اکتشاف / معدن، پیشتاز رشد در نیمه نخست ۹۷؛ افزایش ۳.۲ درصدی صدور گواهی کشف

معدن، پیشتاز رشد در نیمه نخست ۹۷؛ افزایش ۳.۲ درصدی صدور گواهی کشف


حوزه معدن در شش ماه نخست سال گذشته، بر اساس تفکیک بخش ها، بیشترین میزان رشد را به خود اختصاص داد. بخش معدن در نیمه نخست سال ۹۷ رشد ۲.۹ درصدی را به ثبت رساند.

براساس واپسین گزارش معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، در بین زیر بخش های کشاورزی، صنعت و خدمات، بخش معدن توانست رشد ۲.۹درصدی را به ثبت برساند این در حالی است که استخراج نفت و گاز ۸دهم رشد داشت. این میزان رشد در عین حال بزرگ تر از متوسط رشد گروه های خدمات(۲.۳درصد)، کشاورزی (۲.۵-) و صنعت (۱.۲-) بوده است.

رشد صدور گواهی کشف
این گزارش در بخش عملکرد حوزه های مختلف نیز از رشد صدور گواهی کشف معادن خبر داده است به طوری که از ابتدای سال گذشته میزان صدور گواهی کشف معادن کشور طی ۱۰ ماهه سال ۹۷، حدود ۳.۲ درصد افزایش یافت.
همچنین میزان صدور گواهی کشف معادن کشور از ابتدای فروردین تا پایان دی ۹۷، به ۴۱۶ فقره پروانه رسید. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، ۴۰۳ فقره بود.
همچنین طی این مدت، ۸۴۳ فقره پروانه اکتشاف صادر که نسبت به رقم مدت مشابه سال پیش از آن (۸۲۰ فقره پروانه اکتشاف)، ۲.۸ درصد افزایش یافت با اینحال حوزه پروانه بهره برداری با کاهش ۲۰ درصدی مواجه شد. در مدت مورد بررسی ۴۸۹ فقره پروانه بهره برداری صادر شده بود.
بر اساس این گزارش، در ماه دی۴۷ فقره گواهی کشف، ۸۴ فقره پروانه اکتشاف، ۵۲ فقره پروانه بهره برداری صادر شد که در مقایسه با آمار مدت مشابه سال گذشته (۳۶ فقره گواهی کشف، ۸۶ فقره پروانه اکتشاف و ۶۱ فقره پروانه بهره برداری)، به ترتیب ۳۰.۶ درصد افزایش، ۲.۳ درصد کاهش و ۱۴.۸ درصد کاهش نشان می دهد.

کاهش ۵.۸ درصد حقوق دولتی
افزون بر این، طی ۱۰ ماهه سال ۹۷،بیش از ۵ هزار و ۸۲۹ میلیارد و ۷۴۹ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال حقوق دولتی از معادن وصول شد که نسبت به رقم مدت مشابه سال ۹۶ (۶ هزار و ۱۸۸ میلیارد و ۷۲۰ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال)، حاکی از کاهش ۵.۸ درصدی است.

روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران،

حتما ببینید

متن نامه انجمن صنفی معدنکاران سرب و روی به وزیر صنعت،معدن و تجارت

دانلود فایل pdf جناب آقای دکتر رحمانی  وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت  با سلام؛  …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *