جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷
خانه / اخبار / معادن وصنایع معدنی فلزی / سرب و روی / حیات دوباره قدیمی‌ترین معدن سرب فلات مرکزی ایران

حیات دوباره قدیمی‌ترین معدن سرب فلات مرکزی ایران

با راه اندازی کارخانه جدید فرآوری کنستانتره سرب مجتمع نخلک، سالانه حدود ۱۰میلیون دلار ارز به کشور وارد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اصفهان؛ مدیر مجتمع نخلک در گفتگو با خبرنگار صداوسیما، گفت: کارخانه قدیمی سالانه دو هزار تن تولید کنستانتره داشت که با راه اندازی کارخانه جدید این میزان با رشد سه برابری، به ۱۲هزار تن افزایش یافت.
اکبر قنبرزاده با بیان اینکه کنستانتره تولید شده با عیار ۵۵درصد در این معدن، سالانه حدود ۱۰میلیون دلار ارز به کشور وارد می کند، افزود: این مجتمع با سرمایه گذاری ۱۵۰میلیارد ریالی بخض خصوصی راه اندازی شده است.

وی ادامه داد: تا پیش از راه اندازی کارخانه کاهش عیار و تناژ خاک ورودی باعث کم رونقی فعالیت در معدن شده بود که با راه اندازی واحد جدید، یک میلیون تن باطله ای که حاصل ۶۰سال فعالیت کارخانه قدیمی بود، بصورت مجدد و با فن آوری روز وارد چرخه تولید شد که پر عیار سازی صورت گرفته است.
قنبر زاده گفت: هم اکنون پنج دستگاه حفاری در این معدن عملیات اکتشاف را انجام می دهند که از ابتدای امسال دو هزار و ۵۰۰متر حفاری صورت گرفته است.
مدیر مجتمع سرب نخلک ادامه داد: همچنین با بکار گیری ۱۳۰نفر در این مجتمع، هم اکنون ۳۰۰نفر در معدن نخلک کار می کنند.
مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ۱۰شهریور در آیین افتتاح و راه اندازی این مجتمع گفت: حمایت دولت از سرمایه گذار سبب ورود سرمایه ۳۰هزار میلیاردی به طرح های معدنی و صنایع مربوط شده است و حاصل این سرمایه گذاری ها اشتغال ۱۲هزار و ۳۰۰نفری در بخش معدن کشور است.
این مجتمع در فاصله ۱۲۵کیلومتری شمال شرق نائین و ۴۵کیلومتری شمال شرق انارک در حاشیه کویر مرکزی ایران و در استان اصفهان واقع شده است.

حتما ببینید

نخستین «همایش بین‌المللی فلزات غیرآهنی و فناوری وابسته» برگزار می‌شود

نخستین «همایش بین‌المللی فلزات غیرآهنی و فناوری وابسته» ۱۰-۱۱ مهرماه سال جاری در مرکز همایش‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *