چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸
آخرین خبرها
خانه / اخبار / خبرهای عمومی معدن و صنایع معدنی / نوسازی واحدهای فرآوری معدنی در اصفهان نیاز ضروری است

نوسازی واحدهای فرآوری معدنی در اصفهان نیاز ضروری است

نوسازی و بازسازی واحدهای فرآوری مواد معدنی از جمله سنگ های تزیینی در کشور و اصفهان با هدف افزایش ارزش افزوده ، رشد صادرات، کاهش خام فروشی و اشتغالزایی بیشتر ضروری است.

ذخایر معدنی، مواد اولیه صنایع مختلف را تامین می کنند بنابراین ایجاد واحدهای فرآوری به روز و دارای تجهیزات جدید برای معدن داران از اهمیت خاصی برخوردار است به طوری که به تاکید کارشناسان، برای تبدیل ذخایر معدنی به محصولات نهایی با کیفیت و ارزش‌ افزوده بالا باید زیرساخت‌ های مناسب از جمله فناوری‌ های روز را در واحدهای فرآوری فراهم کرد.
اصفهان به عنوان یکی از استان های با ظرفیت های بالای معدنی در کشور، حدود ۸۴۰ معدن در حال بهره برداری با سرمایه گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال دارد که نزدیک به ۴۰۰ واحد از آن ها، معادن سنگ های تزیینی هستند.
ظرفیت استخراج معادن اصفهان حدود ۴۵ میلیون تُن در سال است که در زمان حاضر بیش از ۳۰ میلیون تُن ذخایر معدنی در سال از آن ها استخراج می شود.
در کنار این معادن حدود ۲ هزار واحد سنگبری در این استان وجود دارد که نوسازی و بهسازی و تجهیز آن ها با فناوری روز می تواند در فرآوری سنگ های تزیینی و نما و افزایش ارزش افزوده نقش موثری داشته باشد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان روز جمعه در گفت و گو با ایرنا یکی از مهمترین مشکلات صنعت معدن در این استان را بازسازی و نوسازی نکردن بسیاری از این واحدهای فرآوری به ویژه در بخش سنگ های تزیینی ذکر کرد.
اسرافیل احمدیه با تاکید بر این که معدن داران اصفهان باید تلاش بیشتری درباره بازاریابی و صادرات محصولات خود داشته باشند، افزود : با وجودی که ایران، رتبه دوم جهانی از نظر استخراج سنگ های تزیینی را دارد اما از نظر صادرات محصولات فرآوری شده آن جایگاه مطلوبی ندارد.
وی با بیان این که بیشتر ذخایر معدنی سنگ های تزیینی کشورمان به صورت خام صادر می شود ، تصریح کرد: خام فروشی ، ارزش افزوده ای برای ما به همراه ندارد.
احمدیه با اشاره به این که معدن داران باید به سمت ساخت و تولید یا واردات تجهیزات جدید در عرصه فرآوری مواد معدنی حرکت کنند، تصریح کرد : آن ها می توانند برای این کار از تسهیلات طرح رونق تولید استفاده کنند.
به گفته وی محصولات تولیدی واحدهای فرآوری به‌ دلیل قدیمی بودن دستگاه‌ ها و تجهیزات از کیفیت لازم برخوردار نیستند و قدرت رقابت چندانی در بازارهای جهانی ندارند.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان وضعیت بازار سنگ های تزیینی را از دیگر مشکلات فرارو برشمرد و گفت : کاهش ساخت و سازها به کاهش ظرفیت تولید سنگ از معادن منجر شده است.
وی با بیان این که تعدادی از معادن سنگ های تزیینی استان درخواست تعطیلی کرده اند، افزود : این معادن که محصولات آنها بیشتر مصالح ساختمانی است به دلیل آنکه در زمان حاضر بازار فروش چندانی ندارند از این سازمان درخواست مجوز تعطیلی کرده اند.
احمدیه با بیان این که در صورت صدور مجوز تعطیلی، این معادن از پرداخت حقوق دولتی معاف می شوند، خاطرنشان کرد : حدود ۲۰ درصد از کل معادن استان، درخواست مجوز تعطیلی کرده اند.
وی وضعیت معادن فلزی را نسبت به معادن سنگ در استان اصفهان، مطلوب تر خواند و گفت : این معادن از واحدهای فرآوری بهتری نسبت به سنگ های تزیینی برخوردارند.
وی با اشاره به برخی از طرح ها برای ارتقای صنعت معدن اصفهان، احیای برخی معادن قدیمی را از جمله آن ها ذکر و اضافه کرد : در جلسه اخیری که با مسئولان شهرستان های نایین و خور و بیابانک داشتیم مقرر شد با هماهنگی برخی نهادها که به نوعی با واگذاری امور معادن مرتبط هستند، تعدادی از معادن تعطیل و متروکه در شرق اصفهان احیا شده و شروع به کار کنند.
احمدیه با بیان این که ۲۸ معدن در شرق اصفهان قابلیت احیا و ادامه کار را دارند، بیان کرد : احیای این معادن با در نظر گرفتن مسایل زیست محیطی و صرفه اقتصادی آنها انجام خواهد شد.
وی ادامه داد : همچنین با هماهنگی های صورت گرفته با اداره کل میراث فرهنگی در حال فراهم کردن زمینه های مناسب جهت ایجاد گردشگری معدن در این منطقه هستیم.
سنگ هایی چون مرمریت، چینی، تراورتن، گرانیت و مرمر عمده تولید معادن سنگ و طلا، سرب و روی عمده تولید معادن فلزی استان اصفهان است.

حتما ببینید

نقش کمرنگ معادن فارس در اشتغالزایى مواد معدنی استان ارزش افزوده زیادی در صنایع ندارند فرآورى تنها گزینه نجات و رونق معادن

ظرفیت‌هاى معدنى استان فارس از ماسه، سنگ، مس، آهن، کرومیت و دولومیت و خاک نسوز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *