دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸
خانه / اخبار / خبرهای عمومی معدن و صنایع معدنی / توسعه کسب و کارهای پلتفرمی از ویژگی های انقلاب صنعتی چهارم
ابوالفضل کیانی

توسعه کسب و کارهای پلتفرمی از ویژگی های انقلاب صنعتی چهارم

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی یکی از ویژگی های انقلاب صنعتی چهارم را توسعه کسب و کارهای پلتفرمی عنوان کرد و افزود: پلتفرم ها اقتصاد را تسخیر خواهند کرد.

ابوالفضل کیانی در اولین کنفرانس بین المللی مدیریت دانش مشتری که با حضور مدیران، متخصصان و کارشناسان این حوزه برگزار شد گفت: هدف از برگزاری کنفرانس ادبیات سازی و فرهنگ سازی درخصوص “مدیریت دانش مشتری” است تا بعنوان یک پارادایم جدید در حوزه کسب و کار معرفی شود.

‎ مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی طی سخنانی با عنوان انقلاب صنعتی چهارم، انفجار اطلاعات و دانش مشتری یادآور شد: کشورهای جهان در زمینه انقلاب صنعتی چهارم سیاستگذاری های مختلفی دارند و درزمینه استراتژی، سنجش میزان آمادگی و سرمایه‌گذاری برای عملیاتی کردن فناوری های نوظهور بسیار فعال هستند.

وی توسعه کسب و کارهای پلتفرمی از ویژگی های انقلاب صنعتی چهارم برشمرد و گفت: پلتفرم ها با تسهیل تراکنش ها ارزش ایجاد می کنند در حالی که کسب و کارهای خطی با تولید کالا این کار را انجام می دهند؛ به بیان دیگر، پلتفرم ها با ساختن رابطه و ایجاد تراکنش، ارزش خلق می کنند.

کیانی بختیاری خاطرنشان کرد: پلتفرم ها اقتصاد را تسخیر خواهند کرد، چنانکه در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ هر ۵ برند برتر، شرکت های پلتفرمی بودند که به کمک تحلیل داده های عظیم و دانش مشتریان در کسب و کار خود موفق بوده اند.

‎وی تاثیرات انقلاب صنعتی چهارم بر کسب و کارها را مواردی نظیر “کاهش هزینه تولید”، “پیدایش مواد جدید”، “تغییر روابط کارفرما و کارگر”، “ظهور بازارهای جدید”، “ناپدیدی مرزهای جغرافیایی” ، “بروز مهارت های جدید”، “تغییر ماهیت رقابت” و “سرعت تغییر فناوری” عنوان کرد که منجر به “تغییر انتظارات مشتریان” شده است.

‎مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، یادآور شد: اکنون ۵.۲ کوینتیلیون بایت داده هر روز ایجاد می شود که این رقم تا سال ۲۰۲۵، ۶/۴ برابر خواهد شد و این سرعت با رشد اینترنت اشیا تسریع می شود. ۹۰ درصد از داده در جهان در طول ۲ سال گذشته ایجاد شده که این اطلاعات ناشی از جهش تکنولوژی و بکارگیری مظاهر آن در زندگی روزمره مانند سنسورهایی که اطلاعات خریداران را تعبیه می کنند،رسانه های اجتماعی، عکس های دیجیتال و فیلم ها، خرید و فروش های آنلاین، سیگنال های GPS و… بوده است.

‎کیانی بختیاری ضمن ارائه آماری اظهار داشت: دستگاه های هوشمند دارای فناوری اینترنت اشیا که با همدیگر در ارتباط هستند از ۲ میلیارد دستگاه در سال ۲۰۰۶ به ۵.۷۵ میلیارد دستگاه تا سال ۲۰۲۵ خواهند رسید و بیش از نیمی از اطلاعات تولید شده تا این سال در داخل شرکت ها و ۲۰ درصد آنها در دستگاه های موبایل ذخیره می شوند.

‎وی افزود: انتظار می رود میانگین تعاملات داده در هر روز در ۱۰ سال آینده ۲۰ برابر افزایش یابد زیرا خانه ها، محل کار وسایل نقلیه و … به فناوری اینترنت اشیا مجهز می شوند و تاثیر نهایی این انفجار در تعاملات داده ها عمیق خواهد بود و منجر به تغییرات غیرقابل برگشت در جامعه و در کیفیت جریان زندگی روزمره انسان ها می شود.

‎مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی تاکید کرد: فناوری های جدید رفتار مصرف کننده را تغییر می دهند و این مقوله از طریق تولید داده های عظیم از رفتار، عادات، سبک زندگی و علایق مصرف کنندگان؛ استخراج اطلاعات از داده های مشتریان؛ تجریه تحلیل اطلاعات، دستیابی به دانش با ارزش شناخت نیازهای مصرف کنندگان در گروه ها، جوامع، با فرهنگ ها و سبک زندگی متفاوت انجام می شود.

‎وی استفاده از دانش کسب شده از فناوری های جدید را در راستای تامین دقیق و هدفمند نیازهای مشتریان، بمنظور تغییر رفتار مصرف کنندگان و خلق نیازهای جدید و بازارهای جدید عنوان کرد.

‎کیانی بختیاری ضمن ارائه آماری از نتایج بکارگیری اطلاعات از داده های عظیم و آنالیز رفتار شهروندان در اروپا در سال ۲۰۱۵ و صرفه جویی و درآمد حاصل از آن به بررسی نقش مدیریت دانش مشتری در انقلاب صنعتی چهارم پرداخت.

‎وی “ارتباط بسیار نزدیک و دریافت داده های آنلاین مشتری”، “توسعه شبکه های پلتفرمیک و زنجیره های بلوکی میان مشتریان” ، “تجزیه و تحلیل سریع و دقیق داده های عظیم دریافتی”، “طراحی راه حل های سریع و کاربردی برای مسائل مشتری به کمک هوش مصنوعی”، ” سفارشی سازی راه حل ها بر اساس سلیقه مشتری” و “حفظ ارتباط و به روزرسانی راه حل ها” را از جمله کاربردهای مدیریت دانش مشتری در موج چهارم توسعه صنعتی عنوان کرد.
در این کنفرانس بین المللی کارگاه های آموزشی و غرفه های نمایشگاهی نیر برگزار شد .

شاتا

حتما ببینید

متن نامه انجمن صنفی معدنکاران سرب و روی به وزیر صنعت،معدن و تجارت

دانلود فایل pdf جناب آقای دکتر رحمانی  وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت  با سلام؛  …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *